Felzárkózik a település

2024.12.09. 11:00

Több mint százmillió forintos fejlesztés fut a kis faluban

Értény az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül a Magyar Falu Program (MFP), a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), valamint más támogatási források révén. Az Értényben élő közösség érdekében számos infrastrukturális, energetikai és közösségi projekt valósult meg, amelyek célja a helyi életminőség javítása, a település vonzóbbá tétele, valamint a fenntarthatóság erősítése.

Értény egyik kiemelkedő beruházása a közterületi játszótér kialakítása volt, amely a Magyar Falu Program keretében valósult meg, közel ötmillió forintos támogatásból. Az új játszótér a gyermekek számára biztosítja a mozgás és játék lehetőségét modern, biztonságos eszközökkel, miközben a családok számára is vonzó közösségi térként szolgál.

Értényben is jó helyre kerültek a fejlesztések
Értényben is jó helyre kerültek a fejlesztések
(Fotó: Mártonfai Dénes)

Út- és járdafelújítások Értényen

– A projekt megvalósulásáig még földes Szabadság utca felújítása több mint harminchét és félmillió forint értékben valósult meg - emelte ki Gománné Szabó Zsuzsanna, polgármester. Ugyan nem sok házat érint ez a szakasz, de a beruházásnak köszönhetően a mentőautó, a tűzoltó autó, illetve a hulladékszállító autó is be tud menni az utcába.  Emellett a Petőfi utcában majdnem tíz millió forintból megvalósított járdafelújítás orvosolta az évek alatt felmerült problémákat, mint az alámosás és a feltöredezés, amely a helyiek és az arra járók biztonságát veszélyeztette.

Közösségi tér és óvodafejlesztések

Az MFP keretében mintegy huszonkilenc és fél millió forint támogatással létrejött közösségi tér új lehetőségeket biztosít a lakosságnak (konditerem, szabadidő eltöltése: biliárd, csocsó, számítógépek).

Az óvoda fejlesztése kiemelt szerepet játszott a helyi életminőség javításában. A TOP keretében huszonhét millió forintból energetikai korszerűsítés valósult meg, amely magában foglalta a külső hőszigetelést, napelemes rendszer telepítését, hőszivattyús fűtési rendszer kiépítését és az akadálymentesítést. Az épület energetikai besorolása jelentősen javult, a kiemelkedően rossz JJ szintről a közel nulla energiaigényű BB szintre lépett. Az óvodai sportterem építése pedig közel huszonkilenc millió forintból valósult meg, hogy a gyermekek számára az egészséges testi fejlődéshez szükséges feltételek biztosítva legyenek.

Tanya- és falugondnoki busz beszerzése

A település közel tizenöt millió forint támogatásból új tanya- és falugondnoki buszt szerzett be, amely nagyban segíti a külterületeken élők ellátását és a mobilitási lehetőségek bővítését.

Külterületi utak fejlesztése

Negyvenegy millió forint támogatásból fejlesztették a külterületi földút egy részét is, amely eddig szinte járhatatlan volt.  Ez különösen fontos a mezőgazdasági területek és a gazdasági szereplők szállítmányozási igényeinek kielégítésében. A stabilizált út biztonságosabbá tette a közlekedést, különösen az esős időszakokban.

Ivóvízminőség-javítás

A KEHOP keretében százharminc és fél millió forintból megvalósult projekt során a település ivóvízminősége jelentősen javult. Egy új tartalékkút és komplex vízkezelő rendszer került telepítésre, amely vas-, mangán- és ammóniummentesítést biztosít. Az új infrastruktúra a település hosszú távú biztonságos vízellátását szolgálja.

Belterületi vízrendezés

Jelenleg folyamatban van egy több mint százharminc millió forint értékű projekt a belterületi vízrendezésre. A Kánya-patak mederkotrásával és egyéb vízelvezetési munkákkal a cél a település árvízvédelme, a csapadékvíz elvezetésének biztosítása és a lakosság biztonságának növelése.

Jövőbeni tervek és célok

A közeljövőben Értény további fejlesztéseket tervez. Az Ady Endre utca útjavítására már pályázatot nyújtottak be, amely jelenleg tartaléklistán szerepel. Az önkormányzat célja, hogy a lakókörnyezet további javításával, valamint új közösségi és infrastrukturális beruházásokkal (járda építés, illetve felújítás, valamint belvízelvezetés) erősítse a település gazdasági és társadalmi helyzetét.

Értény példája jól mutatja, hogy a tudatos tervezéssel és a rendelkezésre álló források hatékony felhasználásával egy kis település is jelentős eredményeket érhet el. A lakosság, a helyi vezetés és a támogató szervezetek együttműködése révén Értény a fenntartható fejlődés és a közösségi értékek erősítésének mintájává vált.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában