Különleges nap a mai

2024.12.13. 07:00

Fogadja meg a tanácsokat, mert ha nem így tesz, könnyen pórul járhat!

Luca napja van ma. Különleges nap ez, hiszen éppúgy alkalmas termékenységvarázslásra, időjárásjóslásra, mint lucaszék készítésére. Míg úgy harminc évvel ezelőtt ritkaságszámba ment, ha egy szülő a Luca nevet adta a kislányának, addig 2015-ben minden negyedik, két éve pedig minden tizedik akkor született kislány neve Luca lett.

A Gergely-naptár bevezetése előtt december 13. volt az év legrövidebb napja, így számos népszokás, hagyomány fűződik hozzá. Ezek közül talán a legismertebb a Luca széke, amit ezen a napon kezdtek el faragni és karácsonyra kellett elkészülnie.

Luca naphoz számtalan népszokás, hagyomány kapcsolódik, ezen a napon kell elvetni a búzát is a Jézuska szamarának
Luca naphoz számtalan népszokás, hagyomány kapcsolódik, ezen a napon kell elvetni a búzát is a Jézuska szamarának
Forrás:  Shutterstock/illusztráció

Gazdag családból származott, szüzességi fogadalmat tett a Luca

Szent Lúcia, avagy Luca a hagyomány szerint a 3. században élt Szicíliában. A gazdag családból származó keresztény lány szüzességi fogadalmat tett Krisztusnak, vagyonát szétosztotta a szegények között, és inkább a vértanúhalált választotta, mint hogy férjhez menjen egy pogány férfihoz.

Az 5. századtól tisztelt vértanú szűz a vakok, szemfájósok, torokfájástól szenvedők, az utcanők és menyasszonyok védőszentje lett, – írja az MTVA Sajtóarchívuma.

Ez a nap 1582-ig, a Gergely-naptár életbe lépéséig az év legrövidebb napja, a téli napforduló ünnepe volt. A téli napforduló – és vele együtt Luca is – aztán a néphitben a boszorkányok napja lett, mert a hosszú éjszaka miatt a gonosz erők ilyenkor árthatnak legtöbbet varázslataikkal.

Tilos volt ezen a napon dolgozni, nem volt szabad fonni, szőni se

A naphoz számos hiedelem és népszokás kapcsolódik. A tél közepének tartották, a nők számára úgynevezett dologtiltó nap volt, mert ilyenkor mindenhol boszorkányok leselkednek. A néphit a jóságos mellett a boszorkányos Lucát is ismerte, aki a neve napján végzett munkát (tűzgyújtást, kenyérsütést, mosást) megbüntette, bevarrta a tyúkok „tojókáját”. Nem volt szabad fonni, szőni sem, mert úgy tartották, Luca összekeveri a fonalat, kóccá változtatja, és kócot tesz a vétséget elkövető eszének helyére.

Időjósló nap is volt, ettől kezdve tizenkét napig, karácsonyig figyelték az időjárást, és minden nap a következő év egy-egy hónapjára nézve adott útmutatást. Szokás volt az is, hogy egy cserépbe búzát vetettek, és ha karácsonyig minden szem kikelt, akkor a következő évben bőséges termésre lehetett számítani.

Tíz éve divat lett Luca nevet adni a kislányoknak

Míg úgy harminc évvel ezelőtt ritkaságszámba ment, ha egy szülő a Luca nevet adta a kislányának, addig 2015-ben minden negyedik, két éve pedig minden tizedik akkor született kislány neve Luca lett. 

– Gyerekkoromban alig vártam a Luca-napot, ezen az estén mindig elültettük a Jézuska szamarának szánt búzát. Apukám mindig hozott haza – a környékbeli gazdáktól kért egy marékkal –, és este együtt ültettük el – mondta a bátaszéki Szászi Luca, aki 32 éves, és ugyan már kinőtt a gyerekkorból, de ezt a hagyományt a mai napig megtartja. Idén négyéves kislányával végzi el ugyanezt a rituálét, amit éveken keresztül az édesapjával csinált.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában