2024.12.05. 20:00
Mérgező anyagok a gyerekruhákban
Veszélyes, a kisgyerekek ruházatában is jelen lévő káros vegyi anyagokra hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Alsónemű tesztet végeztek, petíciót indítottak. Fellépnek a gyerekruhákban található mérgező anyagok ellen.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete közleményben tudatta, hogy az emberek szervezete napi szinten nagy mértékben ki van téve káros vegyi anyagoknak. Ezek közül az egyik legveszélyesebb vegyültcsalád a biszfenol, a műanyag gyártásban használt adalékanyag. Miközben Európában a gyerekjátékok esetében már szigorú határértékek vonatkoznak a toxikus vegyi anyagok használatára, a gyerekruhák piacán ez a védelem még nem létezik. Az alsónemű tesztjük kimutatta, hogy a kisgyerekek ruházatában is jelen vannak a biszfenolok, olyan káros vegyi anyagok, amelyek már kis dózisban is képesek felborítani a hormonrendszert, és súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A gyerekruhákban található mérgező anyagok ellen küzdenek.
Mérgező anyagok a gyerekruhákban
A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi összefogásban összesen százhatvanhat-féle alsóneműt tesztelt. A vizsgált mintában, minden harmadik bugyiban, megtalálható volt a káros vegyszer, és minden tizedik alsónemű tartalmazott az egészségre káros mennyiségben biszfenolokat. Közleményükben többek közt ismertetik, hogy a gyermekek ruházatában és alsóneműjében ott vannak azok a biszfenolok, amelyek a játékokban már rég nem fordulhatnak elő. Ez azt jelenti, hogy gyerekek mindennapi viselete, amely folyamatosan érintkezik a bőrükkel, továbbra is rejtett veszélyeket hordoz. A kisgyermekek ruházatára és általában a textilekre nincs semmilyen szabályozás. Ezzel szemben a játékbaba öltözetekre szigorú határértékek vonatkoznak, valamint Európában a gyerekjátékokban számos veszélyes anyagot is betiltottak. Tiltva van a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító vegyi anyagok használata, illetve a biszfenol is a harminchat hónaposnál fiatalabb gyermekeknek szánt játékok esetében.
Biszfenol: milyen méreg?
A biszfenolok megzavarhatják a hormonrendszer egészséges működését, a magzat idegfejlődését, rákkeltők lehetnek, meddőséget, terméketlenséget okozhatnak, elhízáshoz, hiperaktivitáshoz vezethetnek, és felelőssé tehetők a cukorbetegség kialakulásáért. A veszélyes biszfenolok kioldódnak a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból. A biszfenolokat textíliákban is alkalmazzák, színrögzítőként. A műszálas poliamid textilek nyolcvan százaléka színtartósító kezelést kap, a színtartósító keverékek pedig biszfenolokat tartalmaznak, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak. A ruhaneműkre ennek ellenére nem vonatkozik biszfenol tartalom korlátozás. Az egyesület kéri a biszfenolok betiltását, petíciójukat itt lehet aláírni.