2024.12.14. 07:00
Így lehet majd nyugdíjba menni 2025 januárjától
Minden év elején a január 1-je és az adott év márciusában megjelenő valorizációs szorzószámok közötti időszakban benyújtott nyugdíjigények esetén, nyugdíjelőleg megállapítása történik A nyugdíj összegének végleges kiszámítását a valorizációs szorzószámok határozzák meg. Sokan kérdezik: ennek figyelembevételével hogyan lehet nyugdíjba menni?
Idén január óta élnek a nyugdíjelőleg meghatározásának új szabályai. A korábbiakkal ellentétben, már nem határozattal, hanem végzéssel állapítják meg. De mit is jelent ez, és mivel jár a nyugdíjasok életére? Olvasóink közül többen is kérdezték: januártól hogyan lehet nyugdíjba menni?
Nyugdíjelőleg megállapítása fontos, így lehet nyugdíjba menni januártól
Hamarosan aktuális lesz a nyugdíjelőleg megállapítása, mivel erre minden év elején kerül sor. A folyamat a január 1. és az adott év márciusában kihirdetett valorizációs szorzószámok megjelenése közötti időszakban benyújtott nyugdíjigények alapján indul. Az előleg azért fontos, mert addig, amíg a végleges összeget nem állapítják meg, ez biztosítja a nyugdíjasok számára a juttatásokat.
Amint a nyugdíjjogosultság megállapítható, elkezdődik az előleg folyósítása.
Mit érdemes tudni még a változásokról?
Az idei év januárjától a nyugdíjelőleget már nem határozattal, hanem végzéssel állapítják meg. Ez a változtatás nem érinti az előleg célját vagy szerepét, csak az eljárás jogi formáját módosítja. A végzés megerősíti a nyugdíjjogosultságot és a nyugdíjelőleg megfizetését, valamint lehetőséget ad az igénylő számára fontos egyéb kérdések rendezésére, például az egészségbiztosítási jogosultság nyugdíjasként történő nyilvántartására, illetve az ellátottak utazási utalványának megküldésére.
Az utazási utalvány kedvezményes lehetőséget biztosít a közösségi közlekedés igénybevételére. Évente 16 alkalommal 50 százalékos, valamint 2 alkalommal 90 százalékos kedvezményt vehetnek igénybe az utalvánnyal rendelkező nyugdíjasok, és ezek a kedvezmények akár össze is vonhatók. Az utalvány birtokában a helyi kedvezményes közlekedési bérlet kiváltása is lehetséges.
Mire van még lehetőség ebben az időszakban?
Az új szabályozás alapján, vagyis a nyugdíjtörvény 2024. január 1-i változása nyomán új lehetőséget jelent az igénylők számára a hosszabb ügyintézési időt igénylő nyugdíjügyeknél. Az új rendelkezés szerint, ha a nyugellátás iránti igényt az eljárás megindításától számított négy hónap alatt nem bírálják el, az időközben beszerzett adatokra hivatkozva az igénylő kérheti a nyugdíjelőleg összegének módosítását.
Amint valamennyi adat rendelkezésre áll a nyugdíj összegének végleges kiszámításához, sor kerül az erről szóló határozat kiadására.