2024.12.06. 20:00
Egyre többen készítenek végrendeletet
Egyre többen készítenek végrendeletet, főleg azok a szülők, akik nem az első házasságukban élnek, és főként, ha született a korábbi kapcsolatukból gyermek is. Megduplázódott a végrendelkezők száma a közjegyzőknél tíz év alatt, tavaly körülbelül öt százalékkal több végrendelet készült közreműködésükkel, mint az előző évben - a szakma képviselőit tömörítő kamara adatai szerint.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) adatai szerint gyakran tesznek végrendeletet a nem az első házasságban élő szülők, különösen akkor, ha korábbi kapcsolatukból is született gyermekük, és a házaspárnak igénye, hogy a nem közös gyermekeik egyforma részhez jussanak a közös vagyonból. A végrendelet a végintézkedés egyik formája: egyoldalú jognyilatkozat, amelyben a nyilatkozó azt határozza meg, hogy halála után ki vagy kik váljanak vagyona tulajdonosává.
Végrendeletben rendezik el a vagyonuk sorsát a házastársak
Ha a törvényi szabályokra bízzák az öröklést, akkor kevesebbet örököl annak a gyermeke, aki hamarabb hal meg, ilyenkor ugyanis a túlélő házastárs is örököl egy gyermekrészt, az ő halála után pedig a volt házastársa korábbi kapcsolatából származó gyermek nem válik örökösévé – írta a MOKK.
A közjegyzői kamara szerint ezt sokan igazságtalannak tartják, ezért végrendeletben rendezik el vagyonuk sorsát, amire két lehetőségük is van a házastársaknak: tehetnek külön-külön vagy közösen is végrendeletet. Utóbbi érvényben marad az egyik fél halálát követően, és ha kikötik, akkor módosítani vagy visszavonni sem lehet. Akik nem szeretnék vállalni ezt a halálon túli megkötést, azok gyakran egymással egyeztetve, de mégis külön-külön végrendelkeznek különvagyonukról és a közös vagyonból rájuk eső részről.
Megnőtt a közös végrendeletet készítő házaspárok száma
A közjegyzők tapasztalatai szerint egyelőre még ez utóbbi a gyakoribb a házaspároknál, ugyanakkor tavaly megugrott a közös végrendeletet készítő házaspárok száma, több mint másfélszer annyian kerestek fel közjegyzőt emiatt, mint 2022-ben.
Közölték azt is, hogy nemcsak a végrendeletek száma növekszik a közjegyzőknél évek óta, hanem az öröklési szerződéseké is: tavaly tíz százalékkal többet kötöttek, mint 2022-ben.
Ennek oka, hogy egyre többen maradnak idős korukra egyedül, állandó segítség nélkül a közeli hozzátartozóik külföldi munkavállalása vagy falvakból városba költözése miatt.
Egy öröklési szerződéssel pedig halálukig biztosíthatják maguknak a megfelelő gondozást és eltartást.
A végrendelet lehet szóbeli és írásbeli is
A szóbeli végrendelkezés csak akkor érvényes, ha a végrendelkező életveszélyben van, képtelen írásbeli végrendelkezésre, egybefüggően és teljes terjedelmében közli akaratát, és kijelenti, hogy ez az ő végrendelete. Szükséges továbbá két cselekvőképes tanú együttes jelenléte, akik utólag egymástól függetlenül, egybehangzóan adják elő az örökhagyó végrendeletét, és akik közül egyik sem kedvezményezettje a végrendeletnek.
Minden más esetben írásbeli végrendelet szükséges. Ez lehet közvégrendelet vagy magánvégrendelet. Közvégrendeletet közjegyző vagy helyi bíróság készíthet. Ha az örökhagyó vak vagy névaláírásra képtelen, kizárólag közvégrendeletet tehet. Ez utóbbi esetben a végrendeleten aláírását a közjegyző aláírása pótolja. Az írásbeli magánvégrendelet lehet saját kézzel írt, vagy közjegyzőnél tett magánvégrendelet.