2025.01.11. 13:00
Dombóvár új fejezetet nyit: fejlesztések és tervek a jövőért
A város csapadékvíz-elvezető rendszereinek bővítése, útburkolatainak felújítása és közintézményeinek korszerűsítése is a tervek között szerepel. Dombóvár elkövetkező időszakra vonatkozó átfogó fejlesztései egy modern város születésének sarokkövei.
Dombóvár dinamikus fejlődése az elmúlt években is figyelemre méltó volt, de a város vezetése továbbra sem áll meg. Pintér Szilárd polgármester vezetésével számos új projekt és célkitűzés szerepel a napirenden, amelyek a városképet, de a helyiek életminőségét is javítják.
Dombóvár tervei nem légből kapottak
A közlekedés területén jelentős változások várhatók: több mint tíz kilométeren útburkolat újul meg a város különböző részein. Az oktatási és nevelési intézmények energetikai korszerűsítése és infrastrukturális felújítása is kiemelt figyelmet kap. Az idősellátás területén jelentős változások várhatók. Az idősellátó intézmények, a Szőlőhegyi Közösségi Ház, valamint a Mária-lak is megújul e tekintetben. A Bajcsy-Zsilinszky utcában található Mária- lakhoz kapcsolódik Péczely László irodalomtörténész, aki a házban lakott tanári évei alatt. Péczely kiemelkedő munkát végzett Dombóvár kulturális életének gazdagításában: népdalgyűjtéseket szervezett, diákjaival színdarabokat és hangversenyeket rendezett, és számos falujáró programot bonyolított le. A Mária-lak azonban még egy különleges vendéget fogadott: Kodály Zoltán feleségével 1945 végétől vendégeskedett itt egy bő hónapot. Ivanich Miklós zongoraművész, aki akkor a dombóvári gimnázium diákja volt, így emlékezett Kodályra: Dombóvárott, ahol születtem és felnőttem, úgy hívták, hogy „a szakállas”. Ő volt az egyetlen a 15 000 lakosú álmos, dunántúli kisvárosban, aki szakállt viselt. Karonfogva járták Emma nénivel a város utcáit és minden reggel elmentek lakásunk előtt, misére menet.
Történelmi értékek a város szívében és környékén
Dombóvár történelmi és kulturális gazdagsága lenyűgöző, ékes példája ennek többek között a Kossuth- szoborcsoport is. Az eredeti 1927-ben készült Horvay János tervei alapján, és a Parlament előtt állt. A politika- és történelem viharai miatt azonban a szobrokat 1952-ben lebontották, majd 1959-ben szállították Dombóvárra, ahol a piactéren helyezték el. A Szigeterdőben a szobrok végleges helyet 1973-ban kaptak. A szoborcsoportot az elmúlt évtizedekben többször is restaurálták. 1998-ban, a szabadságharc 150. évfordulóján újabb jelentős felújítás történt. Most, a szoborcsoport közelgő százéves évfordulója alkalmából az ikonikus emlékmű átfogó rekonstrukcióját tervezik.
Egy modernebb Dombóvárért
Az említett fejlesztések mellett számos kisebb-nagyobb projekt is formálja majd a város arculatát. Pintér Szilárd polgármester szerint ezek a fejlesztések Dombóvár jövőjének pillérei, és az itt élők támogatása nélkül nem valósulhat meg. Ez az érdem elsősorban az itt élőké, hiszen egy erős közösség, összefogás alakult ki, és egy zászló alatt vívtuk ki ezt a győzelmet és sikert – hangsúlyozta a városvezető.