Kutyaharapást szőrével

2025.01.11. 12:42

Egy falka kóbor kutya támadt egy kisgyerekre Szekszárdon

Számos helyi lakos küzd a szabadon garázdálkodó kutyák miatti veszéllyel. A Szekszárdon hallottam csoportban felvetett probléma gyorsan megmutatta, hogy nem egyedi esetről van szó. Cikkünkben utánajártunk, mit tehetünk, ha egy vagy több kóbor kutya zavarja a mindennapi biztonságérzetünket.

A Szekszárdon hallottam Facebook-csoportban egy kétségbeesett anyuka posztolta, hogy gyermekére egy csapat kóbor kutya támadt az utcán, és bár szerencsére nem történt sérülés, a félelem mély nyomot hagyott bennük. A poszt alatt hamar megjelentek a sorstársak: többen is hasonló tapasztalatokról számoltak be a környéken szabadon garázdálkodó kutyákkal kapcsolatban és nemcsak kóbor, hanem köztudottan gazdás kutyák is szabadon járnak-kelnek a környéken. A probléma kapcsán sokan megosztották tapasztalataikat, tanácsokat adtak. De mit tehetünk, ha ilyen helyzettel találkozunk? Hogyan tegyünk bejelentést, és milyen megfelelő segítséget várhatunk az önkormányzattól vagy a sintértől? Ennek jártunk utána.

kóbor kutya
Ennél nagyobb testű, és harcosabb kóbor kutya is garázdálkodik Szekszárd utcáin (A kép illusztráció)
Fotó: Kállai Márton

Nem egyedi probléma a kóbor kutya-jelenség: Mit mondanak a helyiek? 

A facebook-csoportban többen is beszámoltak hasonló problémákról. Egy hozzászóló például arról írt, hogy kerülőutakat kénytelen tenni gyermekeivel hazafelé, míg másokat már támadtak meg kutyák. Az egyik tapasztalt hozzászóló praktikus tanácsokat adott: Ne fussanak el, mert az provokálja a kutyákat. Hangos szóval próbálják elzavarni őket, és ha lehet, használjanak gázspray-t. Többen azt emelték ki, hogy az önkormányzatnál tett bejelentések akkor hatékonyak, ha minél többen panaszt tesznek hivatalosan. Egy hozzászóló így fogalmazott: Összefogás kell, és írásban jelezni a jegyzőnél. Ez nyomást gyakorolhat a hatóságokra.

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat. Ne rohanjunk, mert a kutyák zsákmánynak tekinthetnek. Lassú, határozott mozdulatokkal próbáljunk távolodni tőlük, már ha van elég lélekjelenlétünk. Ahogy egy hozzászóló is írta, a gázspray és erős fényű zseblámpa (stroboszkóp funkcióval) hatékony eszközök lehetnek a szabadon ránk leselkedő kutyák elriasztására. A legfontosabb pedig talán, hogy jelentsük a problémát, még akkor is, ha nem történt támadás. Súlyos esetben, ha támadás is történik, a rendőrséghez fordulhatunk. A jogszabályok szerint minden önkormányzat köteles ebrendészeti szolgáltatást biztosítani, és a befogott állatok nyilvántartásáról részletes dokumentációt vezetni. Az önkormányzat oldalára feltöltött dokumentumok egyikéből kiderül, a gyepmester Szekszárdon Sebestyén Zoltán, akit a +36309568209 telefonszámon érhetünk el bejelentés esetén. 

Mit mondanak a jogszabályok?

A kóbor kutyák problémáját a 1998. évi XXVIII. törvény és a helyi önkormányzati rendeletek szabályozzák. Szekszárdon az állatok tartásáról szóló rendelet alapján:

  1. Az állattartóknak kell biztosítani, hogy kutyáik ne hagyják el az ingatlant.
  2. A közterületen kóborló kutyák befogása az önkormányzat és a sintér feladata.
  3. A szabályokat megszegő gazdákat pénzbírság fenyegeti. Szekszárdon például a kóbor kutyák befogásának költsége 3000 forint, amiért a gazdának kell fizetnie, ha az állat tulajdonosa ismert. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában