2025.01.11. 12:19
Szeptembertől indulhat Pakson az energetikai mérnökképzés
Jelen pillanatban nem látható, hogy ki dolgozik majd a Paks II. és a Paksi Atomerőműben. A helyzet megoldása érdekében újraindulhat az energetikai mérnökképzés Pakson.
Több mint húsz év szünet után szeptembertől újraindulhat az energetikai mérnökképzés Pakson – írja a Világgazdaság. Fel kell készülni a nukleáris hiányszakmákban dolgozó munkaerő pótlására, mivel jelen pillanatban nem látható, hogy ki dolgozik majd a Paks II. és a Paksi Atomerőműben, a meghosszabbított üzemidejében, illetve a hozzájuk szervesen kötődő nukleáris kutatóhelyeken, egyetemeken – fogalmazott korábban a lapnak Horváth Ákos, az Energia21 kezdeményezés tagja, az Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója.
Az atomerőmű igazgatója is az energetikai mérnökképzés fontosságáról beszélt
A TelePaks interjúrára hivatkozva pedig Horváth Péter Jánost a Paksi Atomerőmű vezérigazgatóját idézik, aki úgy véli, szeptembertől indulhat Pakson az energetikai mérnökképzés. – Az a hosszú távú célunk, hogy a Paksi Atomerőműbe és az új blokkokhoz szükséges szakembereket, villamosmérnököket helyben képezzük ki. Az Energetikai Technikum és Kollégiumból (ESZI) ugyan jól képzett diákok jönnek ki, de nagy részük Budapesten tanul tovább egyetemen, ahonnan már nagyon nehéz őket visszahívni az erőműbe – magyarázta a vezérigazgató. Hozzátette: ha helyben történik a képzés és, ha a fiatalok az atomerőműben mint duális képzőhelyen töltik a gyakorlatukat, akkor sokkal több esélyünk van, hogy itt maradjanak.
Az első évfolyam Pécsi Tudományegyetemmel közösen, duális képzésben és egyelőre levelező rendszerben indulna, de az a tervük, hogy három éven belül nappali képzéssé alakítsák. A továbbtanulás lehetősége az atomerőmű jelenlegi dolgozóinak is rendelkezésére áll majd, akik 5-10 évvel ezelőtt végeztek az ESZI-ben.
Az energetikai szakmérnöki képzés nem előzmény nélküli Pakson. Korábban tizenhat éven keresztül, 2003-ig folyt itt felsőoktatás a városban, 2003-ban szűnt meg, amikor Budapestre került át.