2025.02.14. 15:00
Csecsemőhalál: az orvos szerint minden előzetes tünet nélkül bekövetkezhet
Mint tegnap beszámoltunk róla, a szigetvári postán hunyt el egy csecsemő. A haláleset körülményeit közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálja a Szigetvári Rendőrkapitányság. Úgy tudni bölcsőhalál volt az ok. Tolna vármegyében is fordult elő hasonló tragédia.
A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatta testvérlapunkat, hogy a haláleset körülményeit közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálja a Szigetvári Rendőrkapitányság. A bama.hu úgy tudja, hogy feltehetőleg bölcsőhalálról van szó.

Forrás: Shutterstock/illusztráció
A bölcsőhalál szerencsére ritkán fordul elő
A bölcsőhalál vagy más néven hirtelen csecsemőhalál szindróma még ma is aggodalmat vált ki a szülőkből, nagyszülőkből. Az angol irodalomból vett rövidítéssel sokan csak SIDS-nek (sudden infant death syndrome) nevezik. Elnevezése onnan ered, hogy egy évnél fiatalabb csecsemőknél fordul elő, akiket minden előzetes betegség, tünet nélkül holtan találnak kiságyukban. Fontos a diagnózis kimondásához azonban azt is leszögezni, hogy sem a szülők által felvett adatokból, sem a részletes helyszíni vizsgálat, sem pedig a kórbonctani, igazságügyi orvostani boncolás után eddig nem derült fény a halál okára – tájékoztatta lapunkat dr. Gonda Mária szekszárdi gyermekorvos.
– Ma már számos kutatás van a birtokunkban annak érdekében, hogy e rejtélyes kór okát megpróbáljuk megfejteni, pontos eredetét azonban mind a mai napig nem tudjuk, hátterében genetikai, magatartási, környezeti tényezőket emelnek ki. Kimutatták, hogy fiú csecsemőknél gyakrabban fordul elő, mint lányoknál, a meghalt csecsemők 60 százaléka fiú. A tragédiák általában az őszi-téli időszakban, többnyire az éjszakai órákban fordulnak elő, főleg a 2-4 hónap közötti csecsemőknél.
A hirtelen csecsemőhalál szempontjából rizikót jelent a koraszülöttség, az alacsony születési súly, a rossz szociális körülmény, illetve a gyermeknek hasra – illetve az utóbbi kutatások szerint az oldalára – fektetése. Nem javasolt a gyermeket nagy paplanba bugyolálni, túlöltöztetni sem. Többszörösen fokozott rizikót jelent, ha a családban már fordult elő bölcsőhalál
– tette hozzá a doktornő.
A doktornő elmondta azt is, az ő több évtizedes praxisában nem volt arra példa, hogy hirtelen bölcsőhalál miatt vesztette életét egy csecsemő. A szülőknek ma már rendelkezésükre áll az úgynevezett bébiőr vagy légzési párna, mely sípoló hangon jelez, ha a kicsinek leállt a légzése. Vakriasztás – a csecsemő legurult a párnáról – viszont gyakran előfordul.
Két gyermekük is meghalt bölcsőhalálban, többet nem próbálkoztak
Az egyik ismert szekszárdi nőgyógyász mondta el annak a házaspárnak a történetét, akik mindkét kisgyermeküket bölcsőhalálban veszítették el. Az első kicsi halálán – ő négy hónapos volt, amikor elaludt – még nagy nehezen túltették magukat. A második gyermek bölcsőhalála után viszont már többet nem vállaltak gyermeket. Mind a két csecsemő az említett nőgyógyásznál született, nem volt egyikőjük sem koraszülött. És a szüleik orvosok voltak.
Az anya erőteljesen ráfújt a kicsi arcára, és az újból lélegzett
Egy másik tolnai édesanya pedig azt mondta el, az ő akkor három hónapos kisfia éppen a bébiőrnek köszönheti, hogy él és szerencsére ma már kinőtte azt a kort is, amikor nagyon kell rá emiatt figyelni. Jelzett a légzésfigyelő, ő berohant a gyermekszobájába, érzékelte, hogy nem vesz levegőt. Eszébe jutott, mit kell tenni ilyenkor, ráfújt a kicsi arcára kétszer-háromszor, aki erre reagált. Hívták a mentőket, de szerencsére a veszély elmúlt. Ezt követően egy darabig nem volt egy nyugodt éjszakájuk sem.