2025.02.13. 19:30
Eltűnések: Jázmin épségben előkerült, de nem mindegyik történet végződik jól
Szerdán este eltűnt egy 12 éves lány, Jázmin. A történet szerencsés véget ért, a gyermek másnap épségben előkerült. A közelmúltban történt eltűnések közül azonban nem mindegyik végződött jól.

Országos és vármegyei eltűnések is nagy érdeklődést váltottak ki az elmúlt hónapokban. Az egyik legnagyobb visszhangot keltő eset ugyan csak részben köthető Tolna vármegyéhez, mégis sokakat megmozgatott. Bódog Dániel tavaly szeptemberben tűnt el Kalocsa térségében, miután rosszul lett a buszon, ezért leszállt. Egy szemtanú szerint a fiatal zavartan viselkedett, előbb egy hídról a Vajas csatornába ugrott, majd onnan kimászott és mindent, ami nála volt hátrahagyva elindult Fajsz irányába. Másnap már a Szekszárdi Kutató-Mentő Egyesület tagjai kutyával is keresték, ám a nyomkereső állat a fajszi Duna-parton elveszítette a szagot. A férfi holtteste több mint egy héttel később került elő, a halálhírt a közösségi médiában közlő édesanya szerint fiát baleset érhette.

Fotó: baon.hu
Év végén egy másik fiatal férfi eltűnése mozgatott meg sokakat. Soma Dániel egy barátjánál töltötte az éjszakát Szekszárdon, majd másnap nyoma veszett. Egyetlen hátizsákkal, zavart állapotban indult el – állítólag – a norvégiai Oslóba. Barátja szerint szerelmi ügy állhatott a furcsa viselkedés mögött, ám ez a történet szerencsés véget ért, a férfi előkerült.
Országosan annak a mözsi kisfiúnak az eltűnése a legismertebb, aki otthonából kóborolt el. Az akkor mindössze hat éves autista gyermeket több százan keresték, éjszaka is, és végül épségben megtalálták egy búzatáblán, a lakóházuktól három kilométerre. Az apának kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt kellett bíróság elé állnia.

Fotó: Kiss Albert
Eltűnések: sokan gyermekotthonokból szöknek meg
Mindemellett rendszeresen számolunk be olyan esetekről, amikor gyermekotthonokból szöknek meg gyerekek, és a rendőrség körözést indít. Tavaly egy külön cikket is szenteltünk a témának, amelyben Gáspár Ildikó, a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi szakügyintézője elmondta, hogy ezek a gyerekek jobbára hazaszöknek, vagy barátoknál húzzák meg magukat, ahol hiába keresik őket, bújtatják. Amennyiben előkerül, a rendőrök előállítják és meghallgatják.
Megkérdezik, kikkel töltötte az idejét, mit csinált, miből élt, keveredett-e elkövetőként vagy áldozatként bűncselekménybe, de a fiatalok jobbára elzárkóznak attól, hogy bármilyen részlettel szolgáljanak. A meghallgatást követően a rendőrség munkatársai értesítik a bejelentőt, és ha a gyerekotthonból nem tudnak érte jönni, akkor a legközelebbi ilyen intézménybe szállítják a fiatalt, ahonnan jó eséllyel újra meglép. A motiváció általában igen egyszerű: nem akar ott lenni.
A szakember úgy látja, hogy általában azok a gyerekek szökdösnek az otthonokból, akik nem tudják megszokni, hogy ott szabályok vannak, iskolába kell járni, bizonyos feladatokat el kell végezni. Inkább hazamennek a kötetlenségbe, még ha ott rosszabb körülmények is várnak rájuk, illetve mégiscsak valamiféle családi kötelékben lehetnek.