Teol.hu videó

2025.02.12. 15:30

Elképesztő pusztítást végeznek a hódok a kedvelt kirándulóhelyen (képgaléria + videó)

A Szekszárd melletti Csörge-tónál új lakók jelentek meg: hódok. A rágásnyomok és kidőlt fák egyértelműen jelzik ottlétüket. A hódok jelenléte – bár egyeseket bosszanthat – mégiscsak egy csodálatos történet. Azt mutatja ugyanis, hogy az egykor kipusztult faj most újra meghódítja Tolna vármegye vizes élőhelyeit. De vajon hogyan térhettek vissza?

A Csörge-tó partján csendesen hullámzik a víz, de ha jobban figyelünk, észrevehetjük, hogy valami megváltozott. A part menti fákat friss rágásnyomok borítják, néhány törzs félig, vagy teljesen elrágva dől a víz felé, a sekély részeken pedig gyanúsan rendezett faágakat sodor a víz. Minden jel arra utal, hogy a környéken elszaporodóban vannak a hódok.

A hódok valósággal leuralják a Csörge-tó környékét
A hódok valósággal leuralják a Csörge-tó környékét
Fotó: Denes Martonfai

Hódok uralják a tó környékét

A tó környékén élők és természetjárók is felfigyeltek az új jelekre.

Először csak néhány furcsa rágásnyomot láttam a fákon, de amikor egy reggel egy félbehagyott hódvárat is felfedeztem, tudtam, hogy ők az új lakók

 – meséli egy helyi kiránduló.

Bár a hódokat nehéz megpillantani – hiszen éjszaka aktívak és rendkívül óvatosak –, tevékenységük egyértelműen megváltoztatta a környezetet. A víz szintje apránként alakul, a növényzet formálódik, és egy új ökoszisztéma kezd kiépülni.

Van, amit csak megrágnak, de nem ez a jellemző
Van, amit csak megrágnak, de nem ez a jellemző
Fotó: Denes Martonfai

Újra meghódítják Tolna vármegyét

A Csörge-tavi hódok felfedezése nem egyedi eset Tolna vármegyében. Korábban Szedresnél, valamint a Sötétvölgyben is megjelentek ezek a különleges rágcsálók.

Szedres környékén a helyiek évekkel ezelőtt figyeltek fel a hódok tevékenységére. Az első nyomokat a Sió mentén találták, ahol több fa kérgét is lerágták, és kisebb vízfolyásoknál gátakat kezdtek építeni. A gazdálkodók egy része aggodalommal figyelte a folyamatot, hiszen a hódok duzzasztásai miatt egyes területek víz alá kerülhetnek. Mások azonban örültek a természetes vízmegtartásnak, hiszen a hódok jelenléte segíthet a klímaváltozás okozta aszályos időszakok átvészelésében.

Sötétvölgyben a természetjárók és erdészek is beszámoltak a hódok nyomairól. Az itteni tavaknál és patakoknál először csak egy-két rágott fatörzs bukkant fel, majd egyértelművé vált, hogy egy egész hódcsalád él a területen. A helyiek egyik kedvelt túraútvonala mellett például egy kisebb duzzasztást is létrehoztak, amely miatt időszakosan megváltozott a vízfolyás.

Ezek az esetek azt mutatják, hogy a hódok nemcsak visszatértek, hanem újabb és újabb területeket hódítanak meg maguknak. A Csörge-tavi megtelepedésük egy újabb állomása ennek a folyamatnak.

Kihaltak majd visszatértek

A hódok egykor őshonosak voltak Magyarországon, ám a túlzott vadászat és élőhelyük pusztulása miatt a 19. századra teljesen kipusztultak. Az 1990-es években azonban a WWF és más természetvédelmi szervezetek közreműködésével megkezdődött visszatelepítésük. Az első példányokat Nyugat-Magyarországon engedték szabadon, és azóta természetes úton terjednek az országban.

Bár a hódok nem mindig kívánatos vendégek – mivel eláraszthatnak területeket és fákat dönthetnek ki –, ökológiai szerepük kiemelkedő. Segítenek visszatartani a vizet, új élőhelyeket teremtenek, és hozzájárulnak a vizes területek természetes regenerációjához.

A Csörge-tavi hódok esete ismét bebizonyítja: a természet, ha hagyják, visszahódítja azokat a helyeket, amelyek egykor az övéi voltak.

A Csörge-tó környéki hódok nyomairól készített videónkat itt tekintheti meg:

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában