Szauervein Jázmin Kata

2025.02.13. 15:01

Jázmin eltűnése nagyon fontos dologra világít rá – ezt mondja a szakértő

Szerda este nyoma veszett a 12 éves Jázminnak, ami az egész országot megrendítette. A kislány édesanyja kétségbeesetten fordult a rendőrséghez és kért segítséget az interneten. Jázmin végül csütörtökön reggel lett meg. Az eset kapcsán megkerestünk egy pszichológust is, aki elmondta, mit tehet egy szülő annak érdekében, hogy gyermeke őszintén megossza vele gondolatait, érzéseit, félelmeit.

Amint arról beszámoltunk, a 12 éves Jázmin szerda este tűnt el otthonából. Az aggódó család azonnal a rendőrséghez fordult, miután a kislány nem érkezett haza, és semmilyen módon nem tudták elérni. A gyermek végül másnap, csütörtökön reggel került elő. Jázmin édesanyja még a lány megkerülése előtt azt mondta, szerinte Jázmin egy fiúhoz szökött el. 

A szakértő úgy véli, Jázmin esete rávilágít arra, mennyire fontos a gyermek és szülei közötti jó kapcsolat
A szakértő úgy véli, Jázmin esete rávilágít arra, mennyire fontos a gyermek és szülei közötti jó kapcsolat
Forrás: illusztráció/MW archívum

A szakértő szerint a bizalom a szülő-gyermek kapcsolat alapja

Portálunk megkereste Csorba-Mácz Katalin pszichológust, hogy szakmai szemmel segítsen megérteni, hogyan lehet a szülők és a gyerekek között olyan bizalmi kapcsolatot kialakítani, amely megelőzheti a hasonló eseteket. A szakember hangsúlyozta: nem ismeri az ügy részleteit, de általánosságban elmondható, hogy egy gyermek őszinteségének alapjait már jóval 12 éves kora előtt le kell fektetni.

A szakértő úgy véli, hogy egy kiskamasz esetében előfordulhat, hogy a hormonjai hatására olyan érzelmi folyamatok indulnak el, amelyeket még önmaga sem ért teljesen. Ha erről nem tud vagy nem akar beszélni a szüleivel, annak valamilyen okai biztosan vannak.

Csorba-Mácz Katalin szerint a szülőknek már egészen kisgyermekkortól oda kell figyelniük arra, hogy gyermekeik szívesen osszák meg velük gondolataikat, érzéseiket. Ha ugyanis egy gyerek azt érzi, hogy ítéletmentes térben oszthatja meg a félelmeit, gondolatait, akkor nagyobb valószínűséggel fog a szüleihez fordulni, még akkor is, ha valami olyasmit tett vagy fontolgat, amitől tart.

Jázmin esete rávilágít a szülő és a gyermek közötti bizalom fontosságára

A pszichológus tehát azt hangsúlyozza, hogy a bizalom nem alakul ki egyik napról a másikra. Ez egy hosszú folyamat, amely a kora gyermekkortól kezdve folyamatos odafigyelést igényel. Fontos, hogy a szülők ne csak akkor figyeljenek a gyermekükre, amikor probléma merül fel, hanem a mindennapokban is érdeklődjenek az életéről, érzelmeiről, gondjairól.

A szakember szerint a legfontosabb, hogy a szülők ténylegesen hallgassák meg gyermeküket, ne csak formálisan kérdezgessék. Ha a gyermek azt érzi, hogy valóban figyelnek rá, és nem bagatellizálják el a gondjait, akkor nagyobb eséllyel fog nyíltan kommunikálni a szüleivel.

Jázmin esetében is felmerül a kérdés: miért nem beszélt otthon azokról az érzésekről, amelyek oda vezettek, hogy egyedül elinduljon? Az ilyen esetek figyelmeztető jelek lehetnek mindannyiunk számára: a családi kommunikáció, az őszinteség és a bizalom megalapozása sosem lehet mellékes kérdés.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában