Kivételes helyzetek

2025.02.06. 20:00

Örököltél egy ingatlant? Ne örülj túl korán, lehet, hogy csak egy rakás adósságot kaptál!

Nem mindig okoz örömet, ha valaki örököl, akár ingatlant, akár más értéket, mert előfordul, hogy több illetéket kellene fizetni utána, mit amennyit esetleg ér. Tény, az öröklés után az illetéket az örökösöknek kell megfizetniük a megszerzett vagyon után, azonban vannak kivételes esetek.

Az ingatlan öröklésének is komoly költségei vannak, ezért igazán érdemes tisztában lenni azokkal az esetekkel, amikor az illetékfizetés elmaradhat. Az öröklésnél az összeg attól függ, hogy milyen kapcsolatban álltak az örökhagyóval, illetve milyen jellegű vagyont (ingatlant vagy ingóságot) örököltek.

Az öröklés után az illetéket az örökösöknek kell megfizetniük a megszerzett vagyon után, azonban vannak kivételes esetek.
Az öröklés után az illetéket az örökösöknek kell megfizetniük a megszerzett vagyon után, azonban vannak kivételes esetek.
Forrás:  Shutterstock/illusztráció

Öröklés: az egyenes ági rokonoknak nem kell illetéket fizetniük

Egyenes ági rokonok – vagyis a gyermekek, szülők, unokák –, valamint a házastárs és a testvérek automatikusan mentesülnek az illeték alól, így nekik nem kell ezzel számolniuk.

Az élettársak ugyanakkor kizárólag csak akkor örökölhetnek jogszerűen, ha bejegyzett élettársi kapcsolat volt köztük. Más esetekben végrendeletre van szükség, és az illetéket is meg kell fizetniük.

Az illeték általános mértéke kifejezetten magas, 18 százalék, de lakástulajdon, lakásrész vagy ezzel kapcsolatos vagyoni jog esetén 9 százalék, ami a mai lakásárak mellett is komoly összeget tesz ki.

– Meglepődtem, amikor kaptunk egy ügyvéd által írt levelet, hogy a nagynéném – anyám testvére – után örököltünk egy ingatlant. Neki nem voltak gyermekei, így az oldalági rokonok örököltek utána. Vagy négyen lettünk volna tulajdonosok egy zártkerti ingatlanra – mondta szekszárdi olvasónk.  – Miután kiszámoltuk, mennyibe kerülne ez nekünk, úgy döntöttünk, lemondunk a részünkről a többiek javára. Az ügyvédi költség ránk eső részét így is ki kellett fizetnünk.

Vannak kivételes helyzetek, amelyek során nem kell illetéket fizetni

Az egyenesági rokon, bejegyzett élettárs esetét már említettük. Rajtuk kívül, ha az örökhagyó a vagyonát tudományos, művészeti, oktatási vagy közjóléti célokra hagyta, akkor az örökség mentes az illetéktől. Ez vonatkozik például közintézményekre, alapítványokra vagy közgyűjteményekre, amelyek közhasznú tevékenységet folytatnak.

Nem kell illetéket fizetni az örökölt vagyon után, ha az egy lakástakarék-pénztári számlán van. Ez azt jelenti, hogy a megtakarított összeget közvetlenül lakáscélokra lehet felhasználni anélkül, hogy illetéket kellene fizetni.

Az olyan ingóságok után, amelyek értéke nem haladja meg a 300 ezer forintot, szintén nem kell illetéket fizetni. Az értékhatár megállapításánál nem számítanak bele az örökhagyó személyes használati tárgyai, ruházata vagy gépjárműve.

Ha valaki lakóház építésére alkalmas telket örököl, akkor mentesülhet az illeték alól. Ez azonban csak akkor áll fent, ha az öröklés jogerős lezárásától számított négy éven belül ténylegesen építkezik a telekre. A felépített lakóháznak legalább a beépíthetőség 10 százalékát ki kell használnia.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában