2025.02.24. 16:00
Apák, figyelem! 10 nap extra szabadság jár – de ezt kevesen használják ki!
Minél idősebb valaki, annál több szabadsága van. Életkor alapján legfeljebb 10 munkanap lehet a pótszabadság mértéke, ez a 45. életév betöltésétől jár. Más a helyzet, ha a dolgozó még nincs 18 éves. Ekkor is járnak plusz szabadnapok: a 18. életévüket be nem töltött alkalmazottak számára évi 5 nap pótszabadság jár.
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rendelkezik arról, hogy kinek mennyi szabadság jár: 20 nap alapszabadság minden munkavállalót megillet. A szabadnapokat növeli az életkor és a gyermekek számra, bizonyos esetekben pedig a munkakör. Pótszabadság is jár az apáknak.

Pótszabadság: apaszabadság és a fiatal munkavállalóknak járó plusz szabadnap
Az éves szabadság alap- és pótszabadságból áll össze, ami a munkában töltött idő alapján az adott naptári évre szól. Vagyis, ha a dolgozó nem egész évben áll alkalmazásban, akkor a kivehető szabadnapok száma időarányosan csökken.
Évente 20 nap szabadság jár minden munkavállalónak. Ez az alapszabadság, ami a gyermekek, életkor után kiegészül pótszabadsággal. További pótszabadság jár még veszélyes munkakör betöltése esetén, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozóknak. Az apaszabadságot és a fiatal munkavállalóknak járó plusz szabadnapokat szintén pótszabadságnak tekintjük.
Életkor szerint és gyerekek után ennyi szabadság jár
Az életkor szerinti pótszabadság a 18 éven aluli munkavállalókat, illetve a 25 éven felülieket illeti meg, 25 év felett az életkor előrehaladtával folyamatosan növekszik a szabadnapok száma: így például 25. évtől plusz 1 nap, a 28. életévtől plusz 2 nap, a 31. életévtől plusz 3 nap, a 33. évtől plusz 4 nap, 35 éves kortól 5 plusz nap és így tovább két évente emelkedik egy nappal 45 éves korig.
A gyerekek után járó plusz szabadság a 16 év alatti gyermekek után jár mindkét szülőnek. Egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek esetén pedig hét nap pótszabadságot kapnak. Fogyatékkal élő gyermek nevelése esetén még plusz 2 nap pótszabadság jár évente a szülőknek, gyermekenként. Abban az esetben, ha valaki 50 százalékban egészségkárosodott, akkor további 5 pótszabadság jár.
Az első év, amikor jogosulttá válnak a szülők a gyermek utáni pótszabadságra, az a baba születésének éve, amikor pedig a gyerek betölti a 16. életévét, az lesz az utolsó.
Apasági szabadság: a tíz napot akár két részletben is kiveheti
A 16 év alatti gyermekek után járó pótszabadságot bármelyik szülő kiveheti, azonban fontos, hogy ezt csak akkor tehetik meg, ha az anya és az apa ugyanabban a háztartásban élnek, mint a gyermek. Azok, akik külön élnek, és mondjuk kéthetente hétvégenként vagy csak az ünnepek alatt tartják a kapcsolatot a gyermekeikkel, nem jogosultak a pótszabadságra.
Az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig tíz munkanap szabadságra jogosult. Ezt a 10 napot az apa kérésének megfelelő időpontban és akár két részletben is ki lehet adni. Az apasági szabadságra akkor is jogosult a férfi, ha gyermeke halva születik vagy meghal.