2025.02.07. 17:30
Visszatértek a varjak Szekszárdra - Mutatjuk, hol bukkantak fel (KÉPGALÉRIA+VIDEÓ)
A tavalyi intenzív elűzési kísérletek ellenére visszatértek a vetési varjak Szekszárdra. Bár létszámuk kisebb, a Mészáros Lázár utca és a fasor környékén reggelente és esténként ismét felhangzik a baljós károgás. Az önkormányzat mindent megtett a madarak távoltartása érdekében, de – úgy tűnik – a természet nem hagyja magát. Mutatjuk, milyen lépések történtek eddig a vetési varjak távoltartása érdekében.
Szekszárd egyes részeinek lakói ismét egyre gyakrabban találkozhatnak a vetési varjakkal. A madarak egyelőre kis számban vannak jelen, ez viszont akár még változhat is. Az is előfordulhat viszont, hogy a város határában, például a Csörge-tó környékén raknak majd fészkeket.

Fotó: Denes Martonfai
Újra kárognak a vetési varjak Szekszárdon
A tavalyi intenzív beavatkozások ellenére ismét megjelentek a varjak a város bizonyos részein. Bár a 2023-as és 2024-es invázióhoz képest kevesebb madár tért vissza, a Mészáros Lázár utca és a fasor környékén reggelente és esténként újra hallani a jól ismert, éles károgást. A madarak jelenléte nem csupán hanghatásokkal jár, hanem az ürülékükkel is bosszantják azokat, akik nap mint nap találkoznak a madárpiszokkal.
Sándor nevű olvasónk – aki a Mészáros Lázár utcában lakik – azt mondta, néhány hete ismét látja az ablakából a nagyobb testű madarakat, ám azt nem tapasztalta, hogy az állatok fészket építenének a környéken. Hasonló jelenségről számolt be a néhány száz méterrel arrébb lakással rendelkező Márton is. A férfi egyelőre nem tapasztal olyan mértékű inváziót, mint tavaly és tavalyelőtt, azt viszont ő sem tagadja, hogy bizony a varjak ismét megjelentek Szekszárdon.
Egy évvel ezelőtt komoly intézkedések történtek
A tavalyi év tavaszán és nyarán a varjak olyan nagy számban lepték el a várost, hogy az önkormányzat drasztikus lépéseket tett az elűzésük érdekében. A lakossági panaszok nyomán természetvédelmi engedéllyel szakemberek kezdték meg a fészkek eltávolítását emelőkosaras kocsik segítségével. Az Alisca Terra NKft. munkatársai utcáról utcára haladva távolították el a madarak – addigra már üres – otthonait, hogy megelőzzék az állandó fészkelést.

Fotó: Denes Martonfai
A varjak károgása és az általuk hátrahagyott szennyeződések azonban olyannyira zavarták a lakókat, hogy az önkormányzat a Magyar Solymász Egyesülettel is együttműködésbe kezdett. A belvárosban sólymokat reptettek bevetésszerűen, hogy elriasszák a fészeképítő madarakat, és megakadályozzák az újratelepülést. Az intenzív akcióknak köszönhetően úgy tűnt, a város fellélegezhet, hiszen a varjak száma jelentősen lecsökkent.
Szélmalomharc a varjak elleni küzdelem?
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője tavaly azt mondta portálunknak, hogy Dombóváron – és az ország más településein is – hasonló történt néhány éve, mint Szekszárdon. Vagyis a varjak fészkeit a költési időszakot követően eltávolították.
Visszatértek a varjak Szekszárdra
Fotók: Mártonfai DénesEzt követően viszont Dombóváron egy-egy nagy telepből legalább négy-öt létesült városszerte és a varjak az eredeti helyre is visszatértek a fészkeik eltávolítását követően. Ott tavaly már 164 fészket számoltak.
A szakértő szerint az érintett önkormányzatoknak ki kellene jelölniük egy, a lakott területtől távolabb eső erdősávot. Oda kellene kihordani a település zöldfelületeinek gondozása közben nagy számban keletkező, a varjak számára „aranyat érő” kisujjnyi-mutatóujjnyi vastagságú, 40-60 centiméter hosszú fészeképítő gallyakat akár éveken át. A varjak elleni harc tehát könnyen lehet, hogy a tavalyi akciókkal még egyáltalán nem ért véget Szekszárdon.
Itt pedig korábbi videónakat tekintheti meg, amiben a solymokat bevető szakemberrel beszélgettünk: