2025.03.17. 16:00
Ennyi volt tavaly a nettó átlagkereset Tolnában
A statisztikai hivatal adatai szerint a reálkereset 6,1 százalékkal emelkedett a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,6 százalékos növekedése mellett. Tolna vármegyében a havi nettó átlagkereset közel négyszázezer forint volt, ezzel jó helyen végeztünk országos összehasonlításban.
Tavaly az első, a második, és a harmadik negyedévben - a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint - a nettó átlagkereset 13,7 százalékkal emelkedett, a leginkább Hajdú-Bihar, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében (egyaránt 17,2 százalékkal), a legkevésbé Győr-Moson-Sopron, Vas vármegyében, valamint a fővárosban (11,2–12,7 százalék közötti mértékben).

Forrás: KSH
Átlagkereset: egy-egy magasabb fizetés jelentősen megdobhatja az átlagot
Magyarországon a 15–64 évesek közel háromnegyede dolgozott 2023-ban. A mutató értéke jóval uniós átlag feletti - 74,5 százalék- írja a KSH az Eurostat adatai alapján. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a KSH által számolt átlagbért jócskán torzítják a társadalom felső néhány százalékának fizetései. Az átlagbér úgy jön ki, hogy a dolgozók bérét összeadják, majd elosztják a létszámukkal. Ebben az esetben egy-egy magasabb fizetés jelentősen megdobhatja az átlagot, miközben a dolgozók többsége nem ennyit keres – tehát lényegében egy „torzabb” képet kapunk a fizetési szintről.
Nettó átlagkeresetek régiónként: Fejér vármegyében és a fővárosban 395 ezer és 509 ezer forint között, Tolnában, Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron vármegyékben: 378 ezer és 395 ezer forint között, Somogyban, Baranyában 360 ezer és 378 ezer forint között, a Nyírségben, Békésben, Zalában 340 és 360 ezer forint között alakul.

A nettó átlagnál pontosabb képet ad a mediánjövedelem
A magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Ugyanis míg az átlag a számtani közepet, a medián a helyzeti vagy fizikai közepet adja: előbbi érzékeny az extremitásokra, utóbbi nem. A mediánbérnél a hazai munkavállalók fele többet, fele pedig kevesebbet keres. Az átlagbér ennél jóval magasabb, ami azt jelzi, hogy számottevően kevesebben vannak a bérskála magasabb részén, mint az alacsonyban.