2025.03.27. 14:10
Borban az igazság: elstartolt a jubileumi Szekszárdi Borvidéki Borverseny (galéria)
Boroshordók állnak Szekszárdon a Tudásközpont bejáratánál és benn az előadóteremben. Délelőtt megkezdődött a Szekszárdi Történelmi Borvidék tán legjelesebb eseménye, az immár harmincadik Szekszárdi Borvidéki Borverseny.
Idén 47 borász 228 mintája került a zsűri asztalára, ez hússzal több bor, mint az egy évvel ezelőtti borversenyen. Idén is a borvidékre jellemző vörösből volt legtöbb, 176, emellett 31 fehéret, 16 rozét és 5 sillert értékelhetnek az ország több borvidékét is képviselő szakemberek.

Szekszárd bora: ezt a címet nyerheti el a borverseny egyik legjobbja
A szakszerű mustrát Berlinger Attila, a város polgármestere nyitotta meg. – Ez nem csupán egy borverseny, hanem olyan alkalom, amely mélyen gyökerezik a város történelmében és kultúrájában. Mert Szekszárdon a bor nem csupán egy ital, hanem egy életforma. A szőlőtermesztés és borkészítés hagyományai a római korig nyúlnak vissza, és azóta is meghatározóak a magyar borkultúra egyik fellegvárának számító város életében – mondta köszöntőjében a polgármester. – Hagyomány már az is, hogy a csúcszsűri ezen a versenyen dönti el, hogy melyik lesz a város bora, amellyel az önkormányzat később köszöntheti vendégeit. Az pedig örvendetes, hogy a tavalyi 19 bor után idén több, 7 kadarka, 9 kékfrankos és 10 bikavér versenyez ezért a címért – tette hozzá.
Bősz Adrián, a borvidék elnöke elmondta, egy kiváló évet tudhatnak maguk mögött a borászok, szép volt a szőlő a borvidék 2200 hektárján, s most bizonyára jó borok is kerülnek a mustrára. Voltak és vannak kihívások is, nehezedett a piaci helyzet, az emberek is óvatosabban vásárolnak, és változtak a fogyasztói szokások is, inkább a fehérborokat keresik a vörös rovására.
Szekszárdi Borvidéki Borverseny
Fotók: Makovics KornélA verseny nyitásakor a Magyar Bor Akadémia elnöke, Koch Csaba arról beszélt, a bírálóbizottságokban nem híres emberek, hanem a borászathoz értő legjobb szakemberek vannak, s objektív bírálatukkal segítik a borászok fejlődését.
Délelőtt tízkor munkába állt a nyolc bírálóbizottság, sorra értékelték a névtelenül, bordó ruhába öltöztetett palackokban érkezett borokat. Még ma el is dől, melyikek leszek az érmesek, s hogy milyen színű medált kapnak, de a verseny eredményhirdetésére csak egy rövid hónap múlva, a hagyományos Szent György-napi borünnepen kerül sor.