2025.03.07. 15:00
Ki legyen Az év embere Tolnában? – Döntse el ön, szavazzon!
Filmes szakember, borász, orvos és a saját területükön bizonyító, a vármegye hírnevét öregbítő kiváló tolnaiak is szerepelnek Az év embere jelöltjei között. Olvasóink most újra lehetőséget kaptak arra, hogy elismerjék azokat a Tolna vármegyei közismert személyiségeket, akik 2024-ben kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, és méltán viselhetik Az év embere címet.
Bizonyára portálunk olvasói értesültek már róla, hogy folyamatosan várjuk a szavazataikat Az év embere jelöltjeire. Minden jelölt valamilyen formában hozzájárult a közösség építéséhez, és munkásságával példát mutatott. Most olvasóinkon a sor, hogy eldöntsék, hogy ki kapja a legtöbb szavazatot és vele a megtisztelő címet. Az online szavazás már 2025. február 26-án elkezdődött és március 12-én 11 óráig tart. Az év embere: lássuk kik a jelöltek!

Most néhány mondattal újra bemutatjuk a jelölteket, hogy kedves olvasóink a számukra legjobb döntést hozhassák, amikor rákattintanak a zaol.hu felületén található linkre és leadják szavazatukat.
Az év embere: lássuk kik a jelöltek!
Badacsonyi László a Szekszárdi Kutató-Mentő Egyesület elnöke több évtizede elkötelezetten dolgozik az eltűnt személyek felkutatásában és a katasztrófák sújtotta területek mentési munkálataiban. Már a kilencvenes évek végétől aktívan részt vett hasonló tevékenységekben, majd a 2000-es évek elején Lehoczki László, a legendás mentőkutya, Mancs gazdájának mentorlása által erősödött benne az elhatározás, hogy Szekszárdon is létrehozzon egy kutató-mentő szervezetet. Ez az álom 2017 tavaszán vált valóra, amikor néhány elhivatott társával megalapította az egyesületet.

Bai Erzsébet negyed évszázada vezeti a Szelíd Ráktérítő Klubot, ezzel pedig súlyos, rákos betegségekkel – főként emlődaganattal – küzdőknek ad reményt, hitet és segítséget. Bai Erzsébet munkásságát tavaly „Közjóért kitüntető díjjal“ is elismerte a szekszárdi önkormányzat augusztus huszadika alkalmából. Akkor a hitvallását a következő szavakkal foglalta össze: „Az életet szebbé tenni önmagunk iránti kötelezettségünk. Még az is boldog, akinek ez részben sikerül. Hinni kell a betegség meggyógyulásában, és az élet szép lesz.”

Dr. Barta Anita a Barta Cégcsoport tulajdonosa, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége (FIVOSZ) Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke. Anita édesapja nyomdokaiba lépve vette át a Suzuki kereskedéssel foglalkozó paksi cégcsoport vezetését. Mint mondta, az édesapja mindig nyitott volt a generációváltásra, és ő sem zárkózott el attól, hogy idővel a helyébe lépjen a cégcsoport élén. – Az autókereskedés férfias szakma, de én a legjobbtól tanultam, ebbe nőttem bele – mondta, hozzátéve, hogy nőként úgy érezte, sokkal többet kellett tanulnia annak érdekében, hogy kellően magabiztos legyen.

Horváth Tibor a tolnai kékfestő mester kiemelkedő szerepet játszik a hagyományos kékfestő mesterség megőrzésében és népszerűsítésében. Hatvan év felett is aktívan tevékenykedik, bizonyítva, hogy a szenvedély és elhivatottság kortalan. 2023-ban elnyerte a „Népművészet Mestere” címet, tavaly pedig a vármegyei Prima-díjjal ismerték el munkásságát. Családjával közösen működteti a tradicionális tolnai kékfestő műhelyt, amely generációkon át öröklődött felesége családjában. A Prima-díj nemcsak személyes elismerés számára, hanem lehetőség arra, hogy ráirányítsa a figyelmet erre a különleges népi mesterségre, és elősegítse annak megőrzését a jövő generációi számára.

Kindl Gábor neve egyet jelent az innovációval. Pályafutása a 1970-es években, lemezlovasként kezdődött, majd az újságírás és a televíziózás felé fordult. Az 1980-as évek végén Mayer Zoltán operatőrrel elkészítette Magyarország egyik első videóklipjét. 1991-ben megalapította a POP TV-t, Magyarország egyik első magántelevízióját. Később a Szekszárd Városi Televízió főszerkesztőjeként, majd a Bonyhád Városi Televízió vezetőjeként tevékenykedett. 2004-ben úttörő szerepet vállalt a médiában, amikor létrehozta a Pixel TV-t, az első olyan online televíziót idehaza, amely élő adások közvetítésére is képes volt. 2013-ban elindította a Forgass a Földért! nevű 24 órás filmkészítő világversenyt, amely a fenntarthatóság és a környezetvédelem fontosságát hangsúlyozza.

Kólya József tíz év alkalmazotti lét után döntött úgy, hogy váltani fog: egyéni vállalkozását egyetlen viharvert munkagéppel indította útjára 1993 március idusán. 1998-ban alapította meg korlátolt felelősségű társaságot, cége 2004-ig Kólya Építési Kft., azt követően Tam-Bau Kft. néven vált ismertté. Mára a kilencven és száz fő közötti alkalmazotti létszámmal rendelkező tamási Tam-Bau Kft. a vármegyén túlmutató szereppel bír, és nemcsak határainkon innen, hanem azokon túl is letette névjegyét. Három üzletággal foglalkozik. Az építőmesteri üzletág elsősorban élőmunkaerős szakmai tevékenységen alapul, a nagygépes ág a földmunkákban, bontási munkákban, autópályák építésében jeleskedik, s mindehhez jön az építőanyag-kereskedelem.

Kőszegi László 1951-ben született Nagyléta településen. Vegyésznek készült, öt évet töltött ebben a szakmában Szolnokon, azután a telítődés miatt a mezőgazdaságot választotta. Jelentkezett a Keszthelyi Agrártudományi Egyetemre, és 1979-ben ott is szerzett diplomát. Hőgyészre kerülése a véletlen műve volt: útba esett a község, a Hőgyészi Állami Gazdaság személyzeti osztályán pedig találkozott az igazgatóval, aki ott tudta meg, hogy Kőszegi László és felesége egyaránt mezőgazdász. ég 1979-ben el is kezdte pályafutását az állami gazdaságnál, ahol három év múlva termelési igazgatóhelyettes lett. 1990-ben alapítója lett a Hőgyészi Agrokémiai Kft.-nek. A céget – aminek tulajdonosa – több mint negyedszázadon át ügyvezetőként irányította.

Dr. László Eszter neve mára összefonódott a hivatástudattal, a közösség iránti elkötelezettséggel és a hagyományok ápolásával. Háziorvosként évek óta fáradhatatlanul gondoskodik betegeiről, mindemellett a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének elnökeként is kiemelkedő munkát végez. Orvosi hivatását empátiával és szakértelemmel végzi, mindig szem előtt tartva páciensei testi és lelki jólétét.Közösségi szerepvállalása azonban túlmutat a rendelő falain. Elnökként szívügyének tekinti a bukovinai székelyek kulturális örökségének megőrzését és a közösség összetartását.

Ulrich Gábor neve mára összefonódott Dombóvárral. Nemcsak sikeres vállalkozóként, hanem elkötelezett közösségépítőként is kiérdemelte a figyelmet. Tíz éve indította útjára a Gyermekek Szilveszterét, ami mára Dombóvár egyik meghatározó rendezvényévé nőtte ki magát. De Gábor tevékenysége nem áll meg itt. Játszótereket újítanak fel társadalmi összefogással, és a közintézmények korszerűsítésében is aktív szerepet vállalt. – Dombóvár összes óvodáját és a bölcsődét is klimatizáltuk, hogy a gyerekek komfortosabb környezetben tölthessék mindennapjaikat – fogalmazott.

Vesztergombi Csaba Szekszárdi borász, akinek nem csak a borai érdemelnek minden fórumon elismerést, hanem közvetlen, kedves, segítőkész személyisége is. Olvasóink az elmúlt hónapokban többször is olvashattak arról a Teol.hu-n és a Tolnai Népújságban, hogy a Magyar Borakadémia az Év bortermelője Magyarországon címre jelölte idén immár harmadik alkalommal. A szekszárdi borász így beszélt a saját gyökereiről: Minden régi, nagy múltú városnak megvannak a várossal élő, öregedő és megújuló családjai. Az egyik ilyen a miénk is. A Vesztergombik élete szorosan és elválaszthatatlanul egybeforrt Szekszárddal.

Várjuk tehát olvasóink szavazatait, ezen a linken: evembere.teol.hu.