Megnyílt az elpusztult középkori falu

2025.03.20. 06:30

Középkori aranybánya? Ötszáz ritkaság bukkant elő egy elfeledett magyar falu helyén

Vármegyénk egyik elpusztult településének helyszínén nemrég régészeti kutatás zajlott le. A műszeres leletfelderítés ötszáz, zömében középkori tárgyat hozott a felszínre. Ez a jelentős eredmény hozzájárul a terület gazdag történelmének megismeréshez.

Mintegy ötszáz, főleg középkori emléket hozott a felszínre az a műszeres leletfelderítés, ami a közelmúltban zajlott le Tolna vármegye északkeleti részén, egy, az 1600-as évek körül elpusztult középkori település helyén. A kutatást a Wosinsky Mór Múzeum régész főmuzelógusa, dr. K. Németh András szervezte. Meghívására érkezett a helyszínre a fővárosból és Pest vármegyéből Rácz Tibor Ákos vezetésével a Közösségi Régészeti Egyesület csapata.

műszeres leletfelderítés
A műszeres leletfelderítés elkötelezett csapata ritkaságokat hozott a felszínre. Leghátul jobb oldalon Rácz Tibor Ákos, elöl jobbról a második dr. K. Németh András
Fotó: Beküldött fotó

Műszeres leletfelderítés, kiemelkedő eredménnyel

– Rácz Tibor Ákos az egyetemen évfolyamtársam volt, innen ered ez a gyümölcsöző kapcsolat – mondta el lapunknak dr. K. Németh András. – Csapata közreműködésének köszönhetően huszonöt fővel kutattunk a hozzávetőlegesen hét hektáros területen. Százötvenöt érmét találtunk, közülük százharminc középkori. A legrégebbi a tizenkettedik század végén, a legújabb pedig a tizenhatodik század végén hagyta el a pénzverdét.

A leletek között néhány kiemelkedő is akadt: előkerült négy ólom zarándokjelvény, közülük egy épségben és két textilplomba. A fegyvertöredék között akadt egy keleti típusú, hasáb alakú vasbuzogány, egy csillag alakú buzogány tüskéje, egy gömb alakú, dudoros felületű buzogány töredéke, valamint egy parasztkés hárítótüskéje. A rengeteg gyűrű közül egy IHS feliratos – tehát Jézus személyére utaló – fejesgyűrű érdemel kiemelt figyelmet. A kapcsoknál egy áttört, ezüst virágdíszes darab, a csatoknál egy csillag alakú csat töredéke igen jelentős. A mintegy hatvan préselt és öntött veretet tekintve a gótikus A betűt mintázó számít ritkának. A begyűjtött vastárgyak a középkori falvakból ismert használati tárgyak és mezőgazdasági eszközök széles skáláját képviselik: több lakat és kés, valamint kulcs, fejsze, sarkantyú, sarló, kapa, és így tovább. Előkerült számos, kézi lőfegyverhez tartozó ólomgolyó is. Dr. K. Németh András azt is megjegyezte, hogy a lelőhelyet a középkor előtt is lakták. Ezt az állítást igazolja huszonöt késő római bronzérme, egy-egy fibula, csüngő és övcsat. A bronzkori lakottságot pedig néhány bronztárgy – köztük pengetöredékek, csüngő – jelzi.

– A leleteket a Wosinsky Mór Múzeum raktárába szállítjuk, és megkezdjük restaurálásukat és rendszerezésüket – közölte a régész főmuzeológus. – A műszeres leletfelderítés egyébként nem zárult le, a segítségét minden anyagi ellenszolgáltatás nélkül végző csapat vállalta, hogy velem együtt hamarosan ismét visszatér a helyszínre és folytatja, amit elkezdett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában