Ne kockáztasson!

2025.03.02. 14:00

Így trükköznek a vásárlók a boltokban, és ezért buknak le egyre többen

Az önkiszolgáló kasszák kényelmesek, gyorsak, és egyre több üzletben megtalálhatók. De vajon mennyire váltak a csalók játszóterévé? A magyarországi tapasztalatok szerint a trükközések száma nem kiugró, mégis új kihívások elé állítják a boltokat és a hatóságokat. Utánajártunk az önkiszolgáló kassza milyen új módszereket kínál a csalóknak, és milyen következményei lehetnek a lebukásnak.

A rendőrség tájékoztatása szerint az egyik legelterjedtebb visszaélés az önkiszolgáló kasszáknál, amikor a vásárlók nem a ténylegesen megvásárolni kívánt termék vonalkódját szkennelik be, hanem egy olcsóbb árucikkét. Az önkiszolgáló kassza így néhány száz vagy akár több ezer forintot is megspórol nekik – egészen addig, amíg le nem buknak.

önkiszolgáló kassza
Az önkiszolgáló kassza áldás vagy átok?
Fotó: Molnár Péter

„Az elmúlt években néhány büntetőeljárás indult önkiszolgáló kasszánál történő trükközés miatt, de nem beszélhetünk tömeges jelenségről” – közölte a rendőrség. A hatóságok szerint a hagyományos bolti lopás még mindig elterjedtebb, különösen a kisebb üzletekben, ahol nincs önkiszolgáló kassza.

Lopás vagy csalás? A lebukás komoly következményekkel járhat

Az ilyen típusú visszaélések általában lopásnak minősülnek, amely akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Ha valaki különösen nagy értékben vagy visszaesőként követi el a bűncselekményt, a büntetés akár 10 évre is nőhet. Fontos tudni, hogy egy-egy „apró trükközés” is bűncselekménynek számít. A boltok kamerái rögzítik a vásárlók mozdulatait, és az üzletek gyakran tesznek feljelentést az ilyen esetekben. Egy pillanatnyi spórolás tehát súlyos következményekkel járhat.

A leggyakoribb csalási módszerek

1. Az almás trükk
Az egyik legismertebb és legelterjedtebb módszer, amikor a vásárló egy olcsóbb terméket – például almát – üt be a kasszánál, miközben valójában egy drágább árut, például avokádót visz el. A trükk elsőre egyszerűnek tűnik, de a rendszerek egyre fejlettebbek: a mérlegek, a kamerák és az ellenőrök könnyen kiszúrhatják az ár-eltérést.

2. Címkecsere
Ebben az esetben a csalók egy olcsóbb termék vonalkódját ragasztják egy drágább árura. Így a rendszer azt hiszi, hogy egy olcsóbb árucikket vásároltak, miközben valójában egy jóval drágább terméket visznek el. Ha azonban az üzlet dolgozói észreveszik az eltérést, az elkövetőt akár lopásért is feljelenthetik.

3. Be nem olvasott termékek
Egy másik gyakori trükk, amikor a vásárló egyszerűen nem húzza le egyes termékek vonalkódját, hanem megpróbálja azokat fizetés nélkül kicsempészni a kasszánál. Bár ez apróságnak tűnhet, a legtöbb üzlet kamerákkal és szenzorokkal ellenőrzi, hogy minden terméket beütöttek-e. Ha valakit rajtakapnak, az üzlet rendőrségi feljelentést tehet.

4. A mérleg kijátszása
Az önkiszolgáló kasszák többsége mérleggel van felszerelve, amely ellenőrzi, hogy a beszkennelt termék tömege megegyezik-e a valós súllyal. Egyes csalók ezt próbálják kijátszani, például úgy, hogy a drágább terméket enyhén megemelik, így a mérleg nem érzékeli a teljes súlyt. Az ilyen trükközések azonban könnyen lelepleződnek, ha az üzlet alkalmazottai gyanút fognak.

5. Több termék egy beolvasással
Vannak, akik azzal próbálnak spórolni, hogy több azonos terméket helyeznek a mérlegre, de csak egyet olvasnak be a kasszánál. A boltok ezt a módszert is egyre jobban felismerik, és ha a személyzet észreveszi a csalást, akár azonnali intézkedés is történhet.

Védekezés az önkiszolgáló kassza trükközőivel szemben

A boltok egyre több módszerrel próbálják kiszűrni a csalókat. Ezek közé tartoznak:

  • Súlyérzékelők – ha a beszkennelt termék tömege nem egyezik a pénztár mérlegén lévő csomag súlyával, a rendszer riasztást ad.
  • Emberi felügyelet – az önkiszolgáló kasszáknál dolgozó alkalmazottak figyelik a vásárlókat és ellenőrzik a gyanús eseteket.
  • Intelligens kapuk: Az áruházak egy része már olyan kijárati rendszert alkalmaz, amely csak a kifizetett blokkal engedi ki a vásárlókat.

Tényleg az önkiszolgáló kasszák miatt lopnak többen?

Bár az önkiszolgáló kasszák lehetőséget teremtenek a trükközésre, a statisztikák szerint nem növelték jelentősen a bolti lopások számát. A klasszikus lopási módszerek továbbra is népszerűbbek, az üzletek pedig folyamatosan fejlesztik a biztonsági rendszereiket.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában