2025.03.07. 09:30
Vinted-csapda: új trükk szedi áldozatait
Az online piacterek világában eddig főként a vásárlók voltak kitéve csalásoknak, ám az utóbbi időben egyre inkább az eladók kerülnek célkeresztbe. Az ingyenes apróhirdetési platformok és használtcikk-piacok, mint a Vinted tökéletes terepet biztosítanak a kiberbűnözőknek, akik kifinomult módszerekkel szedik el áldozataiktól a pénzüket – gyakran anélkül, hogy azok észrevennék a veszélyt. Az online csalások újabb formáinak jártunk utána.
A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság szerint napi szinten érkeznek bejelentések online csalásokról, és a módszerek egyre kifinomultabbak. A Vinted-csalások apropóján mi is utánajártunk mire kell figyelnie a gyanútlan eladóknak.

Fotó: Mártonfai Dénes
A vásárlást alkalmazáson belül bonyolítjuk le
Az egyik leggyakoribb csalási módszer az, amikor az eladót egy állítólagos vevő privát üzenetben megkeresi az applikáción keresztül, és elkéri az adatait valamilyen ürüggyel, majd az eladó az e-mail címére kap egy üzenetet, amit akár még a Vinted logójával is ellátnak és egy bizonyos applikáció vagy program telepítését kéri, amely lehetővé teszi a csalók számára, hogy hozzáférjenek az áldozat bankszámlájához. Mire az eladó észbe kap, a számláján található teljes összeg eltűnik.
A csomagszállítós csapda: amikor a kattintás végzetes lehet
Egy másik elterjedt trükk a csomagszállítás ígéretével ver át gyanútlan eladókat. Az elkövető azzal jelentkezik, hogy már kifizette a terméket vagy a futárnak szeretné kifizetni utánvéttel az összeget, és egy „megbízható” futárszolgálatot ajánl a csomag átvételére. Ezt követően egy linket küld, amely egy megtévesztően valósághű, de hamis weboldalra irányítja az eladót. Itt bankkártyaadatait vagy netbanki belépési információit kell megadnia, hogy a pénzt „fogadhassa”. A valóságban azonban a csalók így szereznek hozzáférést a számlájához, és rövid időn belül lenullázzák azt.
A rendőrség figyelmeztetése és tanácsai az online csalás elkerüléséhez
A hatóságok rendszeresen figyelmeztetnek az online csalások veszélyeire, ám az elkövetők módszerei folyamatosan változnak és egyre kifinomultabbak. A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság a következő tanácsokat adja a biztonságos adásvétel érdekében:
- Mivel eladó, Önnek elég a számlaszámát megadni, hogy a pénzt utalni tudják.
- Nincs szükség semmilyen extra programra vagy alkalmazásra a vételár fogadásához.
- Ha valaki futárszolgálatot ajánl, és ehhez adatait kéri, legyen gyanakvó!
- Soha ne kattintson gyanús linkekre, és ne adja meg személyes vagy banki adatait ismeretleneknek!
A rendőrség kiemeli: ha valami túl szép, hogy igaz legyen, az általában nem is az. Az eladóknak érdemes körültekintően eljárniuk, hogy ne váljanak a digitális bűnözők következő áldozataivá. A Facebook-on pedig már külön csoportot is létrehoztak, ahol az internetes csalók feketelistája képekkel, posztokkal próbál az eladók és vevők segítségére lenni.