Meglepődtek az őrök

2025.03.04. 09:31

Ritka ragadozómadár tűnt fel a vármegye égboltján (fotóval)

Európa második legnagyobb sasfajtájából figyeltek meg egy fiatal példányt a Dél-Mezőföldön. A parlagi sas népessége ugyan a világon csak a Kárpát-medencében gyarapodik, Tolnában egyelőre mégis ritkaságnak számít.

Ritka ragadozómadarat figyelt meg nemrégiben a természetvédelmi őrszolgálat Tolna vármegyében, a Dél-Mezőföldön. Egy fiatal parlagi sas tűnt fel, amely a második legnagyobb európai sas, Eurázsia nagy kiterjedésű füves és erdős pusztáinak madara – írják a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság honlapján.

Tolnában ritkaságnak számít a parlagi sas
Tolnában ritkaságnak számít a parlagi sas
Forrás: DDNPI

A parlagi sas robusztus testfelépítésű ragadozómadár, erős, hosszú karmú lábakkal, szárnyfesztávolsága elérheti a 180-215 centimétert. Vérmes ragadozó, fő tápláléka az ürge és a hörcsög, télen főleg a mezei nyúl, de kisebb rágcsálókat, hüllőket és madarakat, sőt sünt is fogyaszt. A párok egy életre együtt maradnak, ha azonban az egyik elpusztul, a másik általában új párt talál, és a következő évben újra költésbe kezd. Gallyfészkét fára építi, amit akár évtizedekig használ és minden évben fokozatosan bővít, így az hatalmasra nőhet. Általában két-három fiókát nevel.

Egyedül a Kárpát-medencében nő a parlagi sas állománya

A kárpát-medencei állomány nem vonul el télen, de a fiatal madarak 3-4 éves korukig Délkelet-Európában kóborolnak. A parlagi sas élőhelyének megfogyatkozása, a mérgezések, az áramütések, az illegális vadászata miatt, világállománya kritikusan veszélyeztetett. Magyarországon található a faj harmadik legnagyobb ismert állománya Kazahsztán és Oroszország után, ezért az európai állomány esetében a hazai populáció megőrzése kiemelt természetvédelmi feladat.

A nyolcvanas évek elejére a hazai állománya a kihalás szélére sodródott, azonban a kiemelt fajvédelmi intézkedéseknek köszönhetően a világon egyedül a Kárpát-medencében gyarapodik népessége. A hazai állomány főleg az Alföldön, a középhegységekben és a Kis-Alföldön fészkel, bár már Fejér vármegyében is megjelent, Tolnában még mindig csak ritka vendég. A parlagi sas 1954 óta védett és 1982 óta fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában