2025.03.19. 14:27
Vajon mi maradt a sárgabarackfákon? A gyümölcsösben töltötték az éjszakát a gazdák
Az elmúlt napok időjárása komoly kihívás elé állította a gyümölcstermesztőket, különösen a sárgabarack ültetvények tulajdonosait. Bonyhád körzetében kedden este 11 óra környékén már mínusz 7 fokot mutatott a hőmérő. A legtöbb sárgabarackosban füstöltek, beindították a fagyvédelmi kályhákat, hamarosan kiderül, milyen eredménnyel.
Tolnában, a legtöbb sárgabarackosban a gazdák előre felkészültek a hidegre: mivel a felhők elvonultak, a fagyveszély pedig egyre nőtt, a termelők füstöléssel próbálták megvédeni a virágzó fákat. Ez az eljárás ugyan nem kínál teljes körű védelmet, de hozzájárulhat a fagykár mérsékléséhez a sárgabarackosban.

Fotó: Makovics Kornel
Az őszibarack, a sárgabarack és mandula a legérzékenyebb a márciusi fagyokra
Hétfőn, este kilenc órakor az ország nagy részén mínusz 3- és 5 fok között ingadoztak a hőmérsékletek. A gyümölcstermelők már készültek arra, hogy megvédjék a területüket, már ahol erre van lehetőségük. Kedden hajnalban is jóval fagypont alatti értékeket mutattak a hőmérők.
Bátaszék határában lévő sárgabarackosban hétfőn hajnalban mínusz 4,3, míg a másik, magasabban fekvő ültetvényen mínusz 4,1-et mutatott a gyümölcsfákra felakasztott hőmérő - mondta Szászi Luca.
– A fák ugyan tele vannak virággal, de sajnos a fagyos idő - hétfőn este még hó is esett itt - biztosan sokat ártott a leendő termésnek. Az idei év amúgy is nehéz lesz, mert a méhészek jelezték, hogy üresek a kaptáraik, így nem lesz ami beporozza, megtermékenyítse a virágokat. Már most látjuk, hogy nagy a baj, nem sok sárgabarackra lehet majd számítani.
Bonyhád határában kedden este mínusz 7 fokot mértek a barackosban, mondta Kerekes László, termelő. A korai fajták vannak nagyobb veszélyben, ezeket érte a hideg teljes virágzásban. A terület fölé behúzták a jéghálót, beindították a fagyvédelmi kályhákat is, füstöltek, minden lehetséges módon védekeztek egész éjszaka. Majd kiderül pár nap múlva, hogy milyen eredménnyel.

Füstöltek, védekeztek a termelők ahogy csak tudtak
A füstölés egyike a legelterjedtebb, ám nem a leghatékonyabb fagyvédelmi technikáknak. Ennek során lassan égő, erősen füstölő anyagokat gyújtanak meg a gyümölcsösben, hogy a felszín közelében tartsák a meleg levegőt. Bár ez a módszer csupán néhány fokos hőmérséklet-emelkedést eredményez, sok esetben ez is elegendő lehet a termés megóvásához.
Még ha a virágok túlélik is a hideget, a fagy gyakran károsítja a pollen szemcséket, ami megnehezíti a beporzást és a termésképződést.
A kinyílt virágok különösen érzékenyek a hidegre
A gyümölcsfák érzékenysége a hidegre a fejlődési stádiumuktól függ. A legveszélyeztetettebb időszak a rügypattanás és a virágzás közötti szakasz. A mínusz 5 fokos hőmérséklet a következő problémákat idézheti elő: rügykárosodás. Ha a rügyek még nem nyíltak ki teljesen, a fagy részben vagy teljesen elpusztíthatja őket. A kinyílt virágok különösen érzékenyek a hidegre. Ha a hőmérséklet tartósan -2 és -5 fok közé süllyed, a virágszirmok és a bibék elhalhatnak, meggátolva a termékenyülést.