2025.03.05. 14:30
Bevegyem vagy ne vegyem be? – Figyeljen a dátumokra!
A legtöbb háztartásban mindig van otthon lázcsillapító és fájdalomcsillapító. Ezeket a gyógyszereket csak alkalmanként szedjük, amikor éppen fáj a fejünk, vagy belázasodtunk. Nem is szokta az ember nézegetni, hogy mikor jár le a szavatossága. Pedig az orvosok szerint a lejárati idő letelte után egyszerűen nincs rá garancia, hogy a készítmény hatékony.
Ahogy az élelmiszereknek, úgy a gyógyszereknek is van szavatossági idejük, és egy idő után előfordul, hogy a készítmények lejárnak. A kínzó fejfájás vagy felszökő láz esetén nem igazán nézegeti az ember a gyógyszer dobozát, hogy a szavatossága lejárt, vagy még nem. Megkérdeztük a szakembert, be szabad-e venni egy lejárt szavatosságú tablettát?

Fotó: Makovics Kornél / Forrás: Tolnai Népújság
Gyógyszerek szavatossága: veszítenek a hatékonyságukból
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal tanácsa teljesen egyértelmű: ha egy gyógyszer lejárt, ne fogyasszuk! A lejárati idő letelte után egyszerűen nincs rá garancia, hogy a készítmény hatékony és biztonságos.
Ez persze nem jelenti azt, hogy amennyiben az ember véletlenül régi készítményt használna fel, az minden esetben súlyos egészségkárosító hatással járna. „Nagyon kevés gyógyszer válik mérgezővé, ha lejárt a szavatossági ideje” – mondta dr. James Reissig, a University Hospitals gyógyszerésze, hozzátéve: az orvosságok idővel pusztán veszítenek hatékonyságukból a kémiai összetételük megváltozása miatt.
Megváltozhatnak a vivőanyagok hatásai, kárt is okozhatnak
Dr. Szabó Gábor bogyiszlói háziorvos, foglalkozás-egészségügyi szakorvos szerint általánosságban az a legjobb, ha kerüljük a lejárt orvosságokat. A szavatossági dátum nem légből kapott dolog, az a fogyasztók védelmét szolgálja. Megváltozhatnak a vivőanyagok - ezek a gyógyszer felszívódását segítik - hatásai, hasmenés, bőrkiütés léphet fel. Az erejüket vesztett antibiotikumok pedig nem képesek kezelni a fertőzéseket. Ez vonatkozik a fájdalom,- és lázcsillapítókra is. A pontos adagolást igénylő készítmények esetében ráadásul a hatékonyság hiánya egy bizonyos ponton túl komoly egészségi veszélyt okozhat, az inzulint például nem szabad a lejárati időn túl használni, hiszen így már nem elég hatékony a vércukorszint szabályozásában.
Végezetül fontos arról is említést tenni, hogy mi a teendő, amennyiben valakinek a háztartásában lejárt gyógyszerek vannak. Ugyan egyes készítményeket ki lehet dobni, a gyógyszerek nagy része fenyegetést jelent a környezetre, így azokat ajánlott erre a célra kijelölt helyszínen leadni.