2025.03.26. 12:31
A szépírók is politizálnak: Márai Sándor és Koestler sorai ma is aktuális kérdésekre felelnek
A Mathias Corvinus Collegium helyi képzési központjában megtartott könyvbemutatón a kutató arról, hogyan beszél, hogyan bontakozik ki politikai tartalom Koestler és Márai irodalmi műveiben. Szépirodalom és politika két látszólag távoli világ, mégis szorosan összefonódnak, mutatott rá dr. Tóth Miklós Bálint egy szekszárdi előadásában.
A szépírók is politizálnak, mondta egy könyvbemutató kapcsán az MCC szekszárdi képzési központjában dr. Tóth Miklós Bálint, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Politikatudományi Műhelyének kutatótanára. A kerekesszékben ülő fiatal tudós Az ideológiától a nosztalgiáig – Barangolások Koestlerrel és Máraival című, doktori disszertációját kibővítve írt könyvében vizsgálja a két közérdeklődésre számot tartó területet, a szépirodalom és politika kapcsolatát.

Szépirodalom és politika: rejtett jelentések Koestlernél és Márainál
A Budapesten született Koestlernek, a harmincas évek Szovjetuniójának koncepciós pereiről szóló, Londonban híressé lett Sötétség délben című, és Márai Sándor Ítélet Canudosban és Szindbád hazamegy című műveit elemezve fejti ki a sorok közt rejlő, saját eszközeikkel megjelenített politikai tartalmat. Koestler művében, mutat rá az ideológiai gondolkodás kritikáját elemezve arra, hogy az a fajta torzult, valóságtól elrugaszkodott észjárás mennyire nélkülözi a józan ész törvényszerűségét. Márai szépirodalmi alkotásaiban is, novelláiban, naplóiban gyakran megjelennek politikai témák. A közélet kérdései őt is foglalkoztatták, és nem felületesen gondolkodott ezekről a kérdésekről, hanem próbálta őket a maguk mélységében megérteni és értelmezni.
De vannak bizonyos ellenmondásai is gondolkodásának, s talán erre lehet visszavezetni népszerűségét. Mert akár a liberálisok, akár a konzervatívok találhattak olyan gondolatokat életművében, amelyek alátámasztották az adott politikai ideológiát, politikai világnézetnek a jogosságát, tehát kicsit mindenki tudta kimazsolázni azokat a pontokat, amelyek értékesek lehetnek az ő nézőpontjából.
A politika jobban elbújik a regényekben, mint a tudományban
Az MCC kutatótanára beszélt arról, hogy a szépirodalom és politika kapcsolatát vizsgáló tudománnyal kapcsolatban, más országokban rendszeresen jelennek meg publikációk. Pedig szép számmal vannak olyan magyar szépirodalmi alkotások, amelyek a szakirodalomnál meggyőzőbben írják le a politikai rendszerek működését, amelyek képesek hatékonyan hozzájárulni ahhoz, hogy komplex képet kapjunk bizonyos politikai jelenségekről. Ezért fontosak és hasznosak lehetnek a politikatudomány, a politikaelmélet számára.
Dr. Tóth Miklós Bálint beszélt még az irodalom műveltségképző szerepéről, és a politikai gondolkodásra gyakorolt hatásáról is. Kifejtette, ez igaz, akár a rendszerváltás utáni időszakra, akár a korábbiakra is. Ha száz, százötven évvel régebbre megyünk, Babits, Jókai, Kosztolányi – ők mind olyan szépirodalmi alkotók voltak, akik komolyan foglalkoztak politikával, sőt hatást gyakoroltak a politikai gondolkodásra. Talán a legfontosabb tanulság, hogy a magyar gondolkodásban a szépirodalom és politika erősen összekapcsolódik.