2025.03.16. 18:45
Átadták Pakson a Tisztes polgár kitüntetéseket
Március 15. alkalmából elismerések átadására is sor került Pakson. Ezúttal is ketten vehették át a Tisztes polgár kitüntetést.
A Tisztes polgár kitüntetések átadásával folytatódott szombaton délután Pakson a március 15-i ünnepségek sora. Az elismerést idén Nyiratiné Nász Rózsa, a paksi polgármesteri hivatal egykori, ma már nyugdíjas dolgozója, a Paksi Kertbarátok Egyesületének alapító tagja, korábbi elnöke vehette át, valamint Feil József, aki két évtizeden keresztül volt a csámpai részönkormányzat képviselője, a településrész motorja, aki a paraszti kultúra tárgyi emlékeit, mezőgazdasági gépeit, szerszámait bemutató skanzenjével is elismerésre tett szert.

A Tisztes polgár kitüntetések átadása előtt
ünnepi beszéd hangzott el
A díjátadót megelőzően Heringes Anita polgármester osztotta meg ünnepi gondolatait a Csengey Dénes Kulturális Központban összegyűlt megemlékezőkkel. Mint mondta, az 1848-49-es szabadságharc két fontos üzenete a hazaszeretet és a szabadság melletti kiállás. Kiállás azért, hogy mindenki szabadon gondolkozhasson, beszélhessen és élhessen a Kárpát-medence hegyei között. Kitért arra is, hogy Magyarországon megfér a sváb, a szász, a lengyel, a horvát, a szerb, a szlovák, a cseh, a cigány, a magyar, az ukrán, az orosz és mindenki, aki otthonának tekinti ezt a földet. Hagyományaikkal együtt formálták, szokásaikkal különlegessé tették ezt az országot.

A céljuk közös volt, a haza védelme
– Mindegy, hogy a magyar mellett milyen nyelven beszél otthon, milyen a külseje, mi a vallása, milyen ideológiát támogat, és mit gondol mindennapjaiban egyes politikai vagy gazdasági kérdésekről, egy a közös bennük, nekik a hazájuk ez az ország, nekik az otthonuk e föld, mindenük e város, és ha kell, a hazájukért mindent megtennének – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy nem volt ez másképp az 1848-1949-es forradalom és szabadságharc idején sem, hiszen azon fiatalok, akik 177 évvel ezelőtt utcára indultak a hazájukért, a szabadság szeretetéért és a jogaikért, mindenféle nemzetiségűnek vallották magukat, de a céljuk közös volt, a haza védelme.

Fotó: Molnár Gyula
Csak együtt lehetünk erősek
Heringes Anita leszögezte: csak együtt lehetünk erősek és állhatunk ki saját országunk, Európa és kisvárosunk érdekeiért és fejlődéséért. Arról is beszélt, hogy Paks lakossága egyszer már tégláról téglára építette fel gyermekei jövőjét, összefogva, vállat vállhoz támasztva. – Reményeink szerint ez vár ránk a következő években is. Kívánok ehhez sok türelmet és erőt magunknak – mondta.
A Tisztes polgár kitüntetés díjazottjaira is utalva azt is hangsúlyozta, hogy itt élő honfitársaink sokszor viszik a város jó hírét Magyarországon és a világban. Műsor zárásaként a Medinai Tambura zenekar adta elő „A betiltott dal” című összeállítását.