Nyugdíjkorhatár

2025.04.17. 06:00

Előnyugdíj 2025-ben? Nem létezik – de van, akinek mégis jár!

A hazai munkavállalók millióit foglalkoztatja a kérdés, miszerint hogyan vonulhatunk nyugdíjba a folyamatosan emelkedő nyugdíjkorhatár betöltése előtt, milyen lehetőségei vannak annak, aki a korhatár előtti öregségi nyugdíj megszerzését tűzi ki célul. Sokan kérdezik, létezik-e még előnyugdíj, és ha igen, melyek a feltételei?

A klasszikus értelemben vett előnyugdíj az idei évben már nem létező fogalom: az előnyugdíj eltörléséről a 2011. évi CLXVII. törvény (a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról) rendelkezett. A jogszabályváltozás értelmében 2011.12.31-től sajnos már nem igényelhető előnyugdíj, avagy előrehozott öregségi nyugdíj azoknak sem, akik a korábbi szabályozás szerint jogosultak lennének rá.

előnyugdíj
A klasszikus értelemben vett előnyugdíj az idei évben már nem létező fogalom, de a korhatár előtti nyugdíjat van aki igényelheti. Forrás:  MW/illusztráció

Előnyugdíj helyett korhatár előtti nyugdíj

A régi előnyugdíj eltörlésének az oka egyszerű: az ország demográfiai sajátosságai miatt vált szükségessé mind az előnyugdíj megszüntetése, mind a nyugdíjkorhatár emelése, hogy fennmaradjon a dolgozó és az eltartott korosztályok egyensúlya, ugyanis a nyugdíjakat az aktív munkavállalók járulékaiból finanszírozzák.

Habár a régi előnyugdíj feltételei már nem érvényesek hazánkban, továbbra is vannak olyan lehetőségek, amelyek hozzásegíthetik a magyar dolgozókat ahhoz, hogy korábban nyugdíjba mehessenek. A korhatár előtti öregségi nyugdíj tehát idén is elérhető, azonban ezzel a lehetőséggel már csak a nők élhetnek, a Nők40 program keretei között, illetve azok, akik az egészségükre ártalmas munkakörülmények okán kaptak korkedvezményt. Bár ezeket nem nevezhetjük „előnyugdíjnak”, mindenképpen nagy könnyítést jelentenek a nyugdíjazás szempontjából.
Bár pusztán életkori alapon nem vonulhatnak hamarabb nyugdíjba, a nők 40 évnyi szolgálati idővel a hátuk mögött már jogosultak az öregségi nyugdíjra – ebből legalább 32 évnek munkával eltöltött időnek kell lennie, 8 évet viszont betudhatnak gyermekneveléssel eltöltött szolgálati időnek (azaz beleszámít a GYES, CSED, GYED folyósítási ideje is). Gyermektelen nők esetében az előírt 40 éves szolgálati idő érvényes.

Korkedvezmény jár azoknak, akik olyan munkát végeznek

Bár szintén nem ugyanaz, mint a régi előrehozott öregségi nyugdíj, korkedvezmény most is jár azoknak a személyeknek, akik 2014. december 31-ig a szervezet fokozott igénybevételével járó, az egészségre különösen ártalmas munkát végeztek (a korkedvezményre jogosító munkakörök listáját a 168/1997. (X. 6.) kormányrendelet mellékletében találjuk – bizonyos speciális munkakörök esetében a korkedvezmény megállapítása külön értelmezést vehet igénybe, mert a lista elavult).

A legalább 15 éves szolgálati idő teljesítése a korkedvezményes nyugdíjasok esetben is alapelvárás! A korábban megszerzett korkedvezmény továbbra is érvényesíthető, azonban 2015-től már nem lehet ilyen alapon korkedvezményt szerezni, mert ez a lehetőség is megszűnt – ugyanúgy, ahogy a hivatásos szolgálatot teljesítő dolgozók (például katonák, rendőrök, tűzoltók) és a közalkalmazottak esetében is eltörölték a korhatár előtti öregségi nyugdíj lehetőségét.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában