2025.05.13. 20:00
Minden kiskertben ott van, halálos veszélyt jelent a gyerekekre is
A csigák sok bosszúságot okoznak a kiskertek tulajdonosainak. Most éppen az epret dézsmálják, de rámásznak a salátára, retekre is. És akkor bosszúért kiáltunk, készülünk a nagy leszámolásra, és jöhet a csigaméreg.
A csigaméreg bármennyire is hatásosnak tűnik, roppant kétélű fegyver. Nem csupán a csigákat pusztítja el, hanem számos olyan hatása is van, amely a sünökre, a haszonállatokra, a kisgyermekekre, sőt még a felnőttekre is veszélyes. A csigaméreggel tehát óvatosan kell bánnunk.

A csigaméreg roppant kétélű fegyver, van haszna és hátránya
– A szervezetbe kerülve azonnal viszonylag rövid időn belül fel tud szívódni a gyomorból, és már 100-600 milligramm/testtömeg kilogramm dózisban kiváltja a mérgezéses tüneteket, amelyek kezdetben még csak kisebb izomrángásokat, hányást, nyálfolyást jelentenek, de ha kezelés nélkül marad a beteg, akkor súlyos izomgörcsöket, epilepsziára hasonló izomrángásokat tud okozni, ami aztán a későbbiekben súlyos sav-bázisáttéréseket okoz a vérben, illetve ioneltéréseket. A tünetek hasonlósága miatt több betegséget ki kell zárnunk, mire meggyőződünk, hogy ezzel a mérgezéssel állunk szemben – nyilatkozta a duol.hu-nak dr. Treit Zoltán, a Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályának osztályvezető főorvosa.

A hatóanyag kellemes illatú és édes ízű, emiatt a gyerekek a szájukba veszik
A legtöbb csigairtószer hatóanyaga metaldehyd vagy vas-foszfát – tájékoztatta portálunkat dr. Vörös Géza szekszárdi agárszakmérnök. Ez egy csalétek, édeskés ízű, ami csapdát állít a csigáknak. Ugyanakkor más állatokra is veszélyes lehet. Egyes csigafajok nem károsak, sőt hasznosak, de a méreg nem tesz különbséget. A sünök és más rovarevők, amelyek természetes csigaevők másodlagosan mérgeződhetnek, ha megmérgezett csigákat esznek. Ráadásul környezetkárosító hatása is van a szernek, ha bemosódik a talajba. Nem beszélve arról, hogy amennyi a kára, annyival kevesebb a haszna is, hiszen egy idő után rezisztensek lesznek rá bizonyos fajta csigák, és a mérgezéseket minden eső után újból meg kell ismételni.
A metaldehyd különösen veszélyes, mert kellemes illatú és ízű lehet, gyorsan felszívódik, és már kis mennyiségben is idegrendszeri tüneteket okozhat.
– A jelenlegi időjárást – sok a nedvesség, nincs kánikula – szeretik a csigák, melyek gyorsan szaporodnak. Régen olyan módszereket javasoltunk vegyszerek helyett, mint a vödrözés – mondta dr. Vörös Géza. – Ez azt jelenti, hogy a vödröket – lehet műanyag gyermekvödör is – beástuk a földbe, ott ahol sok a csiga. A vödör aljára alkoholos cefrét – rothadó félben lévő gyümölcsöt – tettünk, a csigák ebbe belemásztak. A csapdákat pedig időről időre ürítettük.
Csigák ellen néhány természetes módszer
Összeszedtünk a világhálóról néhány megoldási javaslatot, hiszen számtalan alternatívája is létezik már ennek a roppant alattomos méregnek: Rézszalag (csigagát) A csigák elektrolitikus sokkot kapnak, ha a nyálkájuk érintkezik a rézzel. Telepíthető emelt ágyásra, virágcserép köré, veteményágy szélére. Tartós, nem mérgező. Durva anyagok szétszórása: tojáshéj, faforgács, fenyőkéreg, kávézacc. A csigák nem szeretik az éles, száraz vagy koffeines felületeket.