Mint hal a vízben

2025.05.17. 08:40

Halastavak: jól indult a szezon a vármegyében

A halastavak teljesen ki vannak szolgáltatva az időjárásnak. Az elmúlt években a legnagyobb gondot a nyári hőség és a kevés csapadék okozta. Idén vármegyénkben a halastavak gazdái még elégedettek az időjárással, esőből is volt gyakran, és egyelőre a meleg – május közepéhez képest – is nagyon mérsékelt.

A vármegye legtöbb halastavával és legnagyobb vízfelületével Czikk László rendelkezik Varsád környékén. Tíz tavuk van. A vállalkozás cégvezetője, Katics Máté elmondta, a halastavak jó állapotban vannak, egyedül az 5 hektáros tóból hiányzik még víz. 

halastavak
Halastavak Varsádon: Katics Máté cégvezető és Szanics Ferenc halászmester tóbejárást tartottak, a Czikkhalas kft területén.
Fotó: Mártonfai Dénes

Halastavak a vármegyében, egyelőre jó állapotban vannak

– A száraz tél ellenére sokat javult a helyzet, tavasszal az esők pótolták a hiányt. A tó növényzete is rendben van, a hőmérséklet lehetne magasabb is, a húsz fok körüli értékek lennének ideálisak, most a reggeli 2-3 fok nem kellemes a vízben lévő halaknak sem – mondta Katics Máté. 

A Bonyhád melletti Széptölgyesen két halastava is van a Pannónia Mezőgazdasági Zrt-nek, a 10-20 hektáros nagy tavakban idén szerencsésen alakult a helyzet, mondta Fördős József ágazatvezető.

– Jól indult az év, januárban, februárban is volt eső, a fölöttünk lévő tóból kaptunk annyi vizet, ami elég is volt. Három hete felhőszakadás volt Kakasd környékén, akkor nagyon sok sarat, a környező földekről növényvédő szert is bele mosott a tavainkba – mondta az ágazatvezető. Aki hozzátette, reméli, az idei nyár nem lesz annyira forró és száraz, mint az elmúlt két évben volt, mert az gondot okozott a halastavaknak.

Tolna vármegyében egyébként sok kisebb-nagyobb halastó van, például Aparhant, Bonyhád, Váralja, Varsád, Szakadát, Attala és Őcsény környékén. Az itt élő gazdálkodók is hasonlóan vélekedtek, mint a bonyhádiak. 

A Dunántúlon hiányoznak a vízellátó rendszerek

A halászatban kétfelé szakadt az ország, a Tiszántúlon az 1960-as években kialakították a nagy vízellátó rendszereket, amelyekre rákötötték az akkor még intenzív öntözést és halgazdálkodást. A Dunántúlon völgyzáró gátas rendszereket alakítottak ki, itt a halastavak a szárazság miatt ki vannak szolgáltatva, ha nem esik elég eső.

A vízhiány miatt könnyen kiszáradnak, elpocsolyásodnak a tavak, mondta korábban Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Ma-Hal) szóvivője. Már tavaly is hektáronként csaknem 3500 köbméternyi víz hiányzott a tavakból. Szerinte a legfontosabb feladat az lenne, hogy a vízmegtartó kapacitásukat növeljék a gazdák, ehhez pedig ki kell kotorni a meglévő tározókat, tavakat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában