2025.05.18. 06:00
A fekete arany a jövő Tamásiban?
A török TPAO nevű céggel kutat együtt a Mol Magyarországon – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A szerződés eredményeként a cégek két magyarországi koncessziós területen, Buzsákon és Tamásiban indíthatnak közös szénhidrogén-kutatást. Olaj, földgáz lehet a város térségében? Kiderül.
Sokan biztosan felkapják fejüket a hírre, és lelki szemeik előtt az amerikai filmekben látható olajkutak képe jelenhet meg és persze Jockey Ewing, a gátlástalan olajvállalkozó, a gazdaság képviselője. De erről egyelőre szó sincs. Meglepő, hogy ezen a vidéken olajat akarnak nyerni? Egyáltalán nem. A Tamási környéki olaj vagy földgáz lehetősége nem előszőr foglalkoztatja a kutatókat. Geológiai vizsgálatokat, földtani kutatásokat és földtani vizsgálatokat már 1969-ben is végeztek a területen. A kutatók kőolajat vagy földgázt nem, de helyette termálvizet találtak. Ez a felfedezés lett a termálfürdő építésének első lépése. A jelenlegi tervek, bár Tamási kutatás néven zajlanak, nem csak a város közvetlen környezetében, hanem ennél egy lényegesen nagyobb térségben kezdenék meg az előzetes feltáró munkákat. A vizsgálati terület Fejér, Somogy, Tolna, Veszprém megyét és 53 település közigazgatási területét is érintik. A terület kiterjedése 1375,62 négyzetkilométer. Ez földrajzilag a Balatonkenese, Siófok, Koppányszántó, Tamási, Regöly, Simontornya, Sárszentágota, Káloz, Polgárdi által határolt területet jelenti.

Fotó: zhengzaishuru / Forrás: Shutterstock/illusztráció
Olaj, földgáz: miként kutatják?
Mi következik most? Ahhoz, hogy pontosan meghatározzák, hol kell nagy biztonsággal lefúrni, előzetes kutatásokra van szükség. A szénhidrogén-kutatás legnagyobb anyagi ráfordítással járó része a kutatófúrások lemélyítése, ezért ezek pontos helyének kijelölését felszíni geológiai és geofizikai információgyűjtés, adatfeldolgozás és értelmezés előzi meg. A felszín alatti rész megismerésének lehetőségét az adatok rendszerezése, a felszíni geológiai térképezés és a különböző geofizikai módszerekkel történő mérések eredményeinek értelmezése biztosítja. Az elvégzett geofizikai (szeizmológiai, elektromágneses) mérések eredményei alapján jelölik majd ki az olajipari szakemberek azokat a pontokat, ahol indokolt a kutatófúrások lemélyítése.
Mi lehet a hatása a térségre?
Porga Ferenc Tamási polgármestere örömmel fogadta a hírt. Azt mondja a lehetősége megvan a fúrások eredményességének, hiszen már a '40es években is voltak vizsgálatok a területen, és 2001-ben nem messze ide, Törökkopányban tártak már fel földgázmezőt, amit akkor ki is aknáztak. Ráadásul – tette hozzá – az, hogy a projekt Tamási nevét viseli, utalhat arra, hogy a kutatók is bizakodnak az eredményben. Az biztos, hogy a térség gazdasága számára nagyon sokat jelentene, ha a közigazgatási határon belül tényleg sikerülne földgázt vagy olajat találni. Ez a helyi gazdaság, a helyi adóképesség és a kapcsolódó minden pozitív következmény tekintetében óriási előrelépést jelentene. E pillanatban óvatos optimizmus van bennem, mondja Porga Ferenc.