Voks 2025

2025.05.21. 18:45

Hidvéghi Balázs: Ez már nem csak politikai, hanem titkosszolgálati térben zajló csata is (képgalériával)

A kormány szerint Brüsszel megkerüli a polgárokat, mondta a Tolna-Mözsön tartott fórumon Hidvéghi Balázs. A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás tétje nem kisebb, mint Magyarország jövője az Európai Unióban.

Mit gondolnak a magyarok Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozásáról? – a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás kapcsán Horváth István, a térség országgyűlési képviselője, valamint Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára osztotta meg a hallgatósággal a kormány álláspontját – és számos aggodalmát – a mözsi művelődési központban. 

Voks 2025 – Hidvéghi Balázs és Horváth István a mözsi művelődési házban rendezett fórumon
Voks 2025 – Hidvéghi Balázs és Horváth István a mözsi művelődési házban rendezett fórumon
(Fotó: Mártonfai Dénes)

Európai döntés, magyar vélemény – ezért indult el a Voks 2025

A magyar kormány a Voks 2025 elnevezésű konzultációs kampány keretében szavazólapon kérdezi meg a lakosságot: támogatják-e Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását? A kezdeményezés célja, hogy a kormány szerint Brüsszel ne dönthessen a magyarok feje felett olyan ügyekben, amelyek közvetlenül érintik az ország jövőjét.

– Brüsszel a tagállamok megkerülésével, az európai polgárok véleménye nélkül készül felvenni Ukrajnát az unióba – hangsúlyozta Hidvéghi Balázs. Szerinte ez precedens nélküli, veszélyes lépés lenne, amely súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel járna nemcsak Magyarországra, hanem az egész közösségre nézve.

Pénzügyi teher, biztonsági kockázatok

Az államtitkár szerint Ukrajna csatlakozása „gyakorlatilag kiszárítaná az uniós kasszát”, és ezzel ellehetetlenítené a jelenlegi támogatási rendszereket. Kiemelte, hogy a magyar mezőgazdaság évente több százmillió forinttól eshetne el, miközben a közbiztonsági helyzet is romlana.

– A háború exportja mellett megjelennének az ukrán szervezett bűnözés elemei is. A csatlakozás negatív hatással lenne a magyar egészségügyre, a munkaerőpiacra, sőt a nyugdíjrendszerre is – állította.

Árnyak a háttérben

A sajtótájékoztatón elhangzott: az államtitkár szerint beazonosított ukrán titkosszolgálati ügynökök próbálták befolyásolni a magyar közvéleményt és ellenzéki pártokkal való kapcsolatot építettek ki. Az egyik esetben egy kiutasított személy állítólag fenyegető hangvételű posztban támadta a magyar kormányt.

– Ez már nemcsak politikai, hanem titkosszolgálati térben zajló csata is – fogalmazott az államtitkár, aki szerint fokozott éberségre és fellépésre van szükség az ország védelme érdekében.

Brüsszel, Kijev és az ellenzék 

A kormány szerint a nemzeti konzultáció elutasítását Brüsszelben és Kijevben is sokan szorgalmazzák – többek között azért, mert „Magyarország az egyetlen, amely kikéri az emberek véleményét”. Horváth István úgy látja, a konzultációk zavarokat keltenek „egy olyan európai rendszerben, amely az állampolgárok megkérdezése nélkül hoz sorsfordító döntéseket”.

A beszélgetés során többször is szó esett a Tisza Pártról és annak nem hivatalos felméréséről, amely szerint a magyarok többsége támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. A kormány ezt politikai akciónak és manipulatív eszköznek tekinti.

Szavazólapok, panaszok és technikai gondok

Az államtitkár arról is beszámolt, hogy ugyan már több mint félmillió szavazólapot küldtek vissza, sajnos több helyről érkeztek panaszok: egyes szavazólapok nem érkeztek meg, vagy aktivistákhoz kerültek. A kormány egy ingyenesen hívható telefonszámot és e-mail címet is létrehozott, hogy bejelentést tehessenek az érintettek.

– Mindent megteszünk, hogy minden magyar állampolgár elmondhassa a véleményét. Ez a minimum egy ilyen kérdésben – hangsúlyozta Hidvéghi Balázs.

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában