Egy füst alatt

2025.05.15. 17:00

Szomszédi viták, füst, büntetés: mi az igazság az otthoni avarégetésről?

Megkezdődtek a kerti munkák, a gyümölcsfák és a szőlő metszése már be is fejeződött. A kiskertekben is folyik a munka, közben sok zöldhulladék gyűlik össze. Mit lehet ezzel kezdeni, kérdezik olvasóink, hiszen a legtöbb településen tilos elégetni a gazt, a levágott vesszőket, ágakat.

Tavasz van, jó ilyenkor a szabadban lenni, és a kertekben, gyümölcsösökben, ültetvényeken akad is bőven munka. Közben rengeteg zöldhulladék gyűlik össze. Sokan nem bajlódnak ennek az elhordásával, inkább meggyújtják. Ilyenkor jönnek a szomszédi viták is, hogy most szabad, vagy nem szabad, és ha szabad, akkor mikor. Ennek néztünk most utána, mi lehet a megoldás.

zöldhulladék
A zöldhulladék és a száraz avar elégetése a legrosszabb döntés így tavasszal, büntetés járhat érte
Forrás:  Shutterstock/illusztráció

A zöldhulladék elégetése lenne a legegyszerűbb, de ez a legrosszabb döntés

A tavaszi kertrendezéskor általában esztétikai okokból szabadulunk meg a kerti hulladéktól. Ennek legegyszerűbb módja sokak számára az, hogy a kertben gyújtanak tüzet és égetik el a zöldhulladékot. Ez azonban nemcsak a szomszédnak okoz kellemetlenséget – írta a boon.hu.

A környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy 2021. január 1-jétől országosan tilos a zöldhulladék égetése. A dolog mégsem ennyire egyszerű, mert a jogszabály lehetőséget biztosít az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletben szabályozzák az avar és a kerti hulladék égetését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy vannak olyan települések, ahol egyáltalán nem szabad avart égetni, máshol kijelölt időzónák biztosítják a legális égetést.

A Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság már többször felhívta a figyelmet arra: ha valaki a saját kertjében, a szőlőjében, a telkén az összegyűjtött száraz vagy zöld növényeket el szeretné égetni, azt csak akkor teheti meg, ha az adott településnek van erről szóló önkormányzati rendelete. Az összegyűjtött zöldhulladékot kizárólag az önkormányzati rendeletben meghatározott időben szabad elégetni.

Nem minden önkormányzat engedi ezt. Ahol az önkormányzat nem alkotott erről rendeletet, ott tilos a zöldhulladék-égetés. Az önkormányzati rendelet csak az összegyűjtött zöldhulladék elégetésére vonatkozik, tarlót, nádast tilos égetni. Tűzvédelmi szempontból biztonságosabb komposztálni vagy elszállíttatni a zöldhulladékot.

Nagy büntetés járhat a kerti hulladék égetéséért

Bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése természetes személy esetén 300 ezer forint, bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése gazdálkodó szervezet, illetve jogi személy esetén 2 millió forint bírságot vonhat maga után.

De akkor mit tegyünk az összegyűjtött száraz- vagy zöldhulladékkal? 

Vagy szállítsuk el, vagy komposztáljuk. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában