buddhista szentély

2018.09.19. 18:10

Pagoda pompázik a domboldalon

Harang érces hangja zengett messzire tegnap délelőtt a simontornyai Mózsé-hegyen. A három kongatás azt jelezte, hogy ünnepélyes megnyitásra készen áll a domboldalon emelkedő buddhista szentély. Az egzotikus épület kívül és belül egyaránt Vietnamot idézi, annak vallási és kulturális jellegzetességeivel.

Szeri Árpád

Fotó: Mártonfai Dénes

Buddha, Dharma és Sangha, azaz a Három Ékszer áldásának, valamint a Magyar-Vietnami Kapcsolatért Alapítvány támogatásának köszönhetően elkészült az úgynevezett Dai Bi szentély Simontornyán. Ez az első hivatalos vietnami buddhista templom nemcsak a megyében, a térségben, hanem az országban is. A helyszín magyarázata egyszerű: a simontornyai Fried Kastélyszállónak a vietnami származású dr. Phan Bich Thien a tulajdonosa, férjével, Thuróczy Lászlóval együtt. Mindketten régóta tervezték ennek a különleges létesítménynek a megvalósítását a második otthonuknak számító Sió-parti kisvárosban. A szentély a kastélyszállóhoz tartozó birtokon található. Hátulról a hegy támasztja, bejárata a folyóra néz.

Az utolsó szögig vietnami stílusban épült pagoda sárkányokkal díszített, kettős hajlított tetővel rendelkezik. Az ajtót két szent szobra őrzi. Az egyik, amelyik kardot tart a kezében, az erőt szimbolizálja, a másik pedig a tudást. A szentély harangja a vietnami buddhizmus bölcsőjének számító Hue városából, Vietnam egykori császárvárosából érkezett magyar földre, akárcsak az ajtó mögötti Szent Terem valamennyi kegytárgya. Az Amitabha Buddha nagyméretű, csillogó szobra tömör vörösrézből, a Bodhisattva Avalokitesvara és a Bodhisattva Mahayana szobra pedig fényűző zöld kőből készült. A pagoda ajtaja is vietnami stílusú, tömör rózsafából faragták. Alsó részén a négy szent állat, a sárkány, az oroszlán, a teknős és a főnix madár látható, míg felül a négy évszak növényei, azaz a cédrus, a krizantém, a bambusz és egy keleti tavaszi virág pompáznak. A négy évszak, a négy szent állat, illetve az erőt és a tudást szimbolizáló szent szobra mind–mind egymás jótékony hatását erősíti, emellett az egész világot magába foglalja. A rendezett udvart lótusz alakú márvány lámpákkal ellátott gránitoszlopok veszik körül. Minden buddhista szentélyhez tartoznia kell egy gyümölcsöskertnek, ez járul hozzá ahhoz, hogy Buddha-földjén még tisztább és csendesebb legyen a környezet. Ez itt sincs másképp.

A Dai Bi pagoda ajtaja mindig nyitva áll mindenki előtt és várja a zarándokokat is. Bár állandó papja nincs, a tervek szerint egy-egy jeles alkalomkor vietnami szerzetes fogadja majd a híveket és az érdeklődőket. A létesítmény ugyanakkor nemcsak vallási célt szolgál: általa betekintést lehet nyerni egy rohamléptekkel fejlődő, távol-keleti ország színpompás kultúrájába is.

Az építmény akár híd szerepet is betölthet

A megnyitón a magyar fülnek különleges vietnami zene szólt, a díszhelyen sáfrányszínű öltözéket viselő szerzetesek ültek. Közülük Thich Thien My, a Vietnami Buddhista Központi Szangha nemzetközi kapcsolat osztályának helyettes vezetője köszöntötte a közönséget. Ugyancsak felszólalt Hau A Lenh, a Vietnami Hazafias Népfront főtitkára.

– Rengeteg vietnami ember életének része a buddhizmus – mondta el lapunknak dr. Phan Bich Thien, a Magyar-Vietnami Kapcsolatért Alapítvány elnöke. – Már régóta álmodoztam erről a szentélyről, amit egyébként majdhogynem nehezebb felépíteni, mint egy szállodát. Az előírások miatt akárhol nem is lehet nekiállni az alapozásnak. A Dai Bi szentély minden feltételnek megfelel, az álmom pedig megvalósult, bízom benne, hogy nagyon sok ember javára.

– Öt éves folyamat végállomása látható itt – mutatott a szentélyre Thuróczy László, a Magyar-Vietnami Kapcsolatért Alapítvány tagja. – Vietnami szerzetesek járták be a terepet és választották ki a megfelelő helyszínt. A díszítőelemek Vietnamból származnak, viszont magát a tetőt és a falakat magyar mesterek készítették. Reméljük, hogy a szentély híd szerepet is betölt a magyarok és a vietnamiak között.

– Büszke vagyok arra, hogy nálunk, Simontornyán emelkedik az ország első hivatalos vietnami buddhista temploma – nyilatkozott lapunknak Csőszné Kacz Edit polgármester. – Kívánom, hogy akik ebben a vallásban hisznek, errefelé járva találják meg ebben a szentélyben lelkük belső békéjét. Mindig is igyekeztünk minél szélesebb körű kapcsolatokat kialakítani, így is szolgálva a várost. Ez a létesítmény, ami túlmutat önmagán, egy újabb lépés ezen az úton. Városunk szépségeit elénk táró gyöngysor egy újabb fényes gyöngyszemmel gyarapodott.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában