Vármegyei eleink is tüzeskedtek kályhákkal

2024.06.05. 09:57

A fűtés története is bizonyítja, hogy mindig melegségre vágytunk

Szó szerint betekinthettek a kályhákba az érdeklődők. Dr. Vizi Márta a fűtés történetéről tartott előadást. Vármegyénkben már az Árpád-korból is került elő kemence. A közönség kézbe foghatta a lelet darabokat.

A fűtés, mint olyan, rendelkezik saját történettel, sőt, történelemmel is. Ezt bizonyítja az az előadás, amit dr. Vizi Márta tartott a napokban a Wosinsky Mór Múzeumban. Az intézmény munkatársa a Régészet Napja program keretében adott áttekintést a fűtés kultúrhistóriájáról. A régész főmuzeológus vármegyénk településeiről származó példákat osztott meg a közönséggel.

fűtés
Dr. Vizi Márta a Településtörténeti teremben bemutatta az Icse falu feltárásakor előkerült házat, benne a fűtésre is szolgáló kemencével
Fotó: Dr. Gere László

Ete, metszett kályhaszemekkel

Bemutatta azt az Árpád-kori agyagkemencét is, ami a mai M-9 nyomvonalán 1996-ban, a már nem létező Icse falu területén került elő. Az egykori mezőváros, Ete komplex régészeti kutatásakor pedig mind a népi, mind a csempés kályhatípusból maradt az utókorra tárgyi emlék. Ezen anyagok feldolgozása már régóta tart és megtörtént a kályhák egy részének rekonstrukciója is.

Az előadó a közönséget elkalauzolta az Örökségünk. Tolna megye története című kiállítás második termébe és a Látványtárba is. Itt a jelenlévők megismerkedhettek a kályhásműhely anyagával és a kályhák alkotórészeivel is. Megtekintették az Etén készült, metszett kályhaszemeket, a tapétamintás, grafitos bevonatos darabokat és a salzburgi eredetű, színes mázas csempéket.

Ozorán, a vár dr. Feld István vezette régészeti feltárásakor több évszázad kályhás anyaga került elő a földből. Az Őcsény-oltoványi földvár kutatásakor dr. Miklós Zsuzsa rálelt egy háromosztatú ház kályhájára is. Ez a kályha nem a klasszikusnak tekinthető népi kályha – egy castellum házából való –, ám így is lehetségesnek bizonyult a teljes rekonstrukciója.

Kézbe vehették a darabokat

A múzeumi sétán a résztvevők végignézték az említett lelőhelyeknek a kiállításokban bemutatott anyagát, megismerkedhettek a különböző társadalmi helyzetű emberek által használt fűtőberendezésekkel, a kályhák fejlődésével.

Dr. Vizi Márta a Tolna vármegyei lelőhelyek anyagából, mind a szemeskályhák, mind a csempekályhák részeiből válogatást készített. Ezeket az évszázados darabokat most, kivételesen, a régészet napi program keretében teljesen közelről lehetett megnézni és akár kézbe is venni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában