2024.06.15. 19:40
Miért ér többet egy ember élete, mint nyolc másiké?
A Ryan közlegény megmentése után ingyenesen hívható forró drótot kellett létre hozni az Egyesült Államokban, a film csatajelenetei ugyanis olyannyira hitelesek, hogy az traumát okozott a veteránok és túlélők számára.
Steven Spielberg, a film rendezője.
Forrás: Shutterstock
Minden idők egyik legjobb háborús filmjeként tartják számon Steven Spielberg eposzát, a Ryan közlegény megmentését. A film az 1944. június 6-i normandiai partraszállással indít. A nagy napon az Omaha partszakaszon gyűlt meg leginkább a szövetséges erők baja a német védvonallal. Itt ért szárazföldet embereivel Miller százados is.
Ám alig vetették meg a lábukat Franciaországban, amikor Miller azt a parancsot kapja, hogy osztagával hatoljon az ellenséges vonalak mögé, találjon meg és hozzon vissza egy embert: James Ryan közlegényt, aki ejtőernyősként ugrott a francia partok fölött, és más egyebet nem tudni a hollétéről. James a legfiatalabb a négy fivér közül, s egyben az utolsó túlélő is, mivel három testvére néhány nap alatt elesett a háborúban. Amint az osztag egyre mélyebbre hatol az ellenséges területen, Miller kapitány embereinek fejébe szöget üt a kérdés: miért érdemes nyolc ember életét kockáztatni egyért? És miért ér többet ennek a közlegénynek az élete, mint az övéké?
A filmben szereplő csatajelenetek olyannyira hitelesek, hogy sok veterán számára tépte fel a régi sebeket. Ennek kezelésére az 1998-as bemutató idején az Egyesült Államok Veteránügyi Minisztériuma ingyenes forródrótot hozott létre, hogy segítséget nyújthassanak a második világháborús veteránoknak és túlélőknek megbirkózni a film hatására jelentkező érzelmi traumákkal. A forródrótra több mint száz hívás érkezett a premier utáni első három napban.
Értető hát a késői kezdés, a film elkötelezett hívei szinte kizárólag az éjszakai órákban találkozhatnak vele, amennyiben a televízióban szeretnék megnézni.
Ryan közlegény megmentése, Prime, szombat, 23.55.