Teol.hu videó

2024.08.14. 07:00

Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál – Szekszárd is részese az eseményeknek (videó)

Szekszárd városa ismét a fúvószenét ünnepelte, amikor a 9. Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál keretében a Magyar Rendőrség Zenekara, immár másodszor adott koncertet a Vármegyeházán. Az esemény vendégszólistája volt Kiss Zoltán harsonaművész és Kiss Gy. László Liszt– díjas tárogatóművész. Novák Irén, művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár a zene kulturális örökségünkben betöltött szerepét hangsúlyozta köszöntőjében.

Balogh Éva

A 9. Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál keretében a Magyar Rendőrség Zenekara immár másodszor adott koncertet a Vármegyeházán (Fotó: M. D.)

A 9. Nemzetközi Fúvós Napok keretében a Vármegyeháza történelmi falai ismét lélekemelő muzsikát visszhangoztak. A Magyar Rendőrség Zenekara második alkalommal adott koncertet a fesztiválhoz kapcsolódva.

A zene pótolhatatlan szerepet játszik a mindennapjainkban

Az esemény nemcsak a fúvóshangszert ünnepelte, hanem a zene életformáló erejéről is tanúbizonyságot tett, különösen a fiatalok életében. A zenekar vendégszólistája volt Kiss Zoltán harsonaművész és Kiss Gy. László Liszt– díjas tárogatóművész, akinek játéka emlékeztetett minket arra, hogy a zene milyen pótolhatatlan szerepet játszik a mindennapjainkban. – A zene nem csak egy szakma, hanem egy életforma, amely nevel és fegyelmez. Olyan értékeket közvetít, amelyek ma talán kevésbé vannak jelen az életünkben, de annál nagyobb szükség lenne rájuk– mondta Kiss Gy. László az előadás előtt. A művész szerint a zene képes olyan tulajdonságokat felszínre hozni az emberből, amelyek nélkülözhetetlenek a felnőtt életben. – Aki a muzsikához közelít, annak olyan kvalitásokat kell előbányásznia magából, amelyek egy értékes, fegyelmezett felnőtté teszik őt. A zene megtanít koncentrálni, kitartónak lenni, és nem utolsósorban értékeket közvetít – tette hozzá.

Ne sivatagon, inkább virágos réten 

Novák Irén helyettes államtitkár is a zene fontosságát hangsúlyozta beszédében, amikor a fesztivál szekszárdi koncertjén Kodály Zoltánt idézte: „Lehet élni zene nélkül is, (…) de mi azt akarjuk, hogy az ember ne úgy járja végig élete útját, mintha sivatagon menne át, hanem virágos réteken.” Novák Irén emellett kiemelte, hogy a fúvószenei fesztivál nemcsak a magyar zenei hagyományokat népszerűsíti, hanem vonzza a külföldi növendékeket és a nagy tapasztalattal bíró mestereket is. A helyettes államtitkár szerint a fesztivál szervezői a tanítást tűzték zászlajukra, amely révén több generáció is erős és hosszú távú motivációt kaphat. Hozzátette, a zene nemcsak gazdagítja életünket, hanem képes irányt szabni és formálni is. 

A koncert változatos zenei élményt nyújtott

A koncert a John Williams Olimpiai fanfárjával kezdődött, majd Gordon Goodwin megható darabja, az Even braver, even stronger következett, amely a 2001. szeptember 11– i események emlékére született. Az Indiana Jones ikonikus dallamai is felcsendültek, majd egy igazán különleges pillanat következett: a Rákóczi Megtérése című történelmi darab tárogató szólója, amelyet Kiss Gy. László adott elő. A művész játékát a közönség lélegzet– visszafojtva hallgatta, mintha a tárogató maga is egy régi történetet mesélne. 

A koncert további része is változatos zenei élményt nyújtott: Sosztakovics keringője és Piazzolla Libertango– ja mellett a Kékfény című televíziós műsor szignálzenéje is felcsendült, valamint egy válogatás a legismertebb magyar rendőrségi témájú filmek zenéiből. A koncertet Dr. Koppány Zsolt rendőr őrnagy és egyetemi docens vezényelte, aki kiemelte, hogy a Magyar Rendőrség Zenekara nemcsak a fegyelmet és rendet képviseli, hanem teret ad a művészi szabadságnak is. 

A zenekar tavaly ünnepelte fennállásának 100. évfordulóját. A Készenléti Rendőrség Zenekara számos átalakuláson ment keresztül az évek során, de a zenei tudás mindig is kiemelkedő maradt. A zenekar tagjai magasan képzett művészek, akik a Zeneakadémián vagy más felsőfokú intézményekben szerezték diplomájukat, és a klasszikus zenétől kezdve a könnyűzenén át egészen a jazzig minden műfajban otthonosan mozognak. A 66 tagú együttes közel húszféle kisebb zenei formációban is működik, így a legváltozatosabb zenei élményt tudják nyújtani a közönség számára.

Ahogy a koncert végén a zenekar elhallgatott, a taps felerősödött, mintha soha nem akarna véget érni. A szekszárdi közönség már most biztos lehet benne, hogy a következő évi fesztivál is hasonlóan emlékezetes lesz. A zene tovább él, és formálja mindazokat, akik közel engedik magukhoz ezt az egyedülálló művészetet. A fiatalok számára pedig talán a legfontosabb üzenete az estnek, hogy a zene tanít és utat mutat az életben.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában