2024.08.07. 17:30
Vadmacskák papíron– pályázatot írt ki a Herman Ottó Intézet
Macskás kalandok a papíron! A Herman Ottó Intézet és az Agrárminisztérium ismét valami nagyszerűvel rukkolt elő. Idén is elindult közös együttműködésben az évek óta sikeresen futó kreatív alkotópályázat. Most a vadmacskáké a főszerep.
A Vadonleső Program 14 éve gyűjt adatokat a védett növény- és állatfajokról, 2014 óta minden évben egy különleges emlősre irányítja a figyelmet. Idén a vadmacska a sztár! Ez a cicus, bár külsőre hasonlít a házi macskára, sokkal vadabb és titokzatosabb. És most rajtunk a sor, gyerekeken, felnőtteken egyaránt, hogy ezt megmutassuk a világnak is!
Nem csak a gyermekek alkotásait várják a verseny kiírói. Karmokat ki és íme a három pályázati kategória
A „Macskarikatúra” alkotópályázat a humorérzékre helyezi a hangsúlyt és olyan karikatúrákat várnak a szervezők, ami a vadmacska és a házi cica találkozását örökítik meg. Képzeljük csak el, hogy a nappali hercegnője, a mi durcás – fenséges házi macskánk, aki frissen fésülten mindig készen áll a következő Instagram fotóra, találkozik távol szakadt unokatestvérével, a dokumentumfilmek sztárjával, a vadmacskával. Ebből igazán könnyű valami elképesztő kalamajkát kihozni és azt lerajzolni, illetve lekörmölni.
„Titkos macskarandi” – rajzpályázat egy romantikus kihívás, de a képzeletünket itt is el kell engedni. Hol és hogyan találkozhatna a vadmacska és a házi macska? – dobják fel a fonalgombolyagot a szervezők. Talán egy holdfényes tisztáson, egy rejtett erdei ösvényen, vagy egy elhagyatott farm padlásán? Egy világban, amit magunknak képzelünk, bármi lehetséges.
Ebben a két kategóriában természetesen felnőttek pályamunkáit is várják. Az utolsó „Ő tehát a vadmacsek” – vers- és dalillusztrációs rajzpályázat viszont kifejezetten a művészi vénával megáldott általános iskolásoknak szól. Ideje megmutatni a világnak, hogy a macska több, mint egy lusta gombolyag a kanapé közepén, vagy éppen cirógatást soha nem látott távoli rokona, a vadmacska.
Miért is fontos a rajzolás?
Kovács Ferenc művésztanár szerint a rajzolás nem csupán szórakozás, hanem a személyiség fejlődésének fontos része is. „Nagyszerű, ha a gyerekek kedvenc témáikban, például kisállatokról rajzolhatnak, mert ezek fontosak számukra”. A gyermekrajzok különlegessége, hogy a gyerekek sajátos módon ábrázolják a világot. Néha a cicák lábai a fejük fölött lógnak, vagy éppen három fülük van– és ez így van jól – mondja Kovács Ferenc.
A pályázatok beadási határideje: 2024. szeptember 18. Ne felejtsd el digitálisan beküldeni alkotásodat, akár szkennelve, akár lefotózva vagy digitálisan elkészítve. Minden részlet megtalálható a Herman Ottó Intézet honlapján. Essünk a talpunkra és szánjunk a kilencből egy életet alkotó énünk kibontására.