2024.09.15. 13:54
drMáriás visszatért Szekszárdra: Művészet és történelem találkozása a Forgács-gyűjteményben
Újra drMáriás munkáival töltötte meg a Vármegyeházán található időszaki kiállítótermét szeptember 14-én a szekszárdi Wosinszky Mór Múzeum. A kiállítás nemcsak a művész egyedi festményeit, hanem a Forgács-gyűjtemény ritkán látott darabjait is felvonultatja.
A képek november közepéig tekinthetők meg
Fotó: Kiss Albert
A szekszárdi Wosinszky Mór Múzeum időszaki kiállítóterme idén ősszel ismét otthont ad drMáriás alkotásainak. Ódor János, a múzeum igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, hogy drMáriás néhány évvel ezelőtt is bemutatta már műveit itt, ám a COVID-járvány sajnálatosan megszakította a tárlatot. Most azonban a Forgács-gyűjtemény tulajdonosa, Forgács István gyűjtő révén újra megrendezhettek egy nagyszabású kiállítást, amely először mutatja be a gyűjtemény eddig nem látott darabjait.
A megnyitón Rockenbauer Zoltán művészettörténész (korábbi miniszter, Rockenbauer Pál fia) is szólt a közönséghez, visszaemlékezve arra, hogy 2012-ben ismerte meg drMáriást. Megemlítette, hogy a művész már akkor is a közéleti, politikai portréfestészet meghatározó alakja volt, köszönhetően az egyedi, szatirikus stílusának. Rockenbauer kiemelte, hogy drMáriás festményei nemcsak jelenünk művészetét tükrözik, hanem idővel történelmi dokumentumokká is válhatnak, amelyek 150-200 év múlva is fontos forrásai lehetnek a magyar kultúrának.
drMáriás visszatért Szekszárdra
Fotók: Kiss AlbertAmint drMáriás Festészetszínház című tárlatának ajánlójában olvasható: „A tárlat igen gazdag anyaga a festőművész több alkotói opusából válogat. Egyrészt íróportrékat mutat be Petőfitől Ady Endrén, Csáth Gézán és Örkény Istvánon át George Orwellig, másrészt átiratokat Uccello, Bosch, Velázquez és a művészettörténet más nagy klasszikusainak a stílusaiban, harmadrészt az alkotó közéleti, pop-artos, társadalomkritikus alkotásaiból válogat, amelyben II Erzsébet királynőtől Schmidt Márián át Orbán Viktorig láthatunk tematikus képeket, negyedrészt papírcsipke-motívumú, nagy, színes, poétikus alkotásaiból izgalmas válogatást.“