2024.11.08. 10:02
Tíz éves jubileumukat ünnepelték a fotósok (galéria és videó)
Egy évtizede alakult meg az a hely Bonyhádon, ami a fotózás szerelmeseinek otthonává vált, ahol tagjai egyedi látásmódjukat és kreativitásukat kamatoztatják. A Bonyhádi Fotóklub tagjai az elmúlt tíz év ünnepléseként egy különleges kiállítással készültek, amelyen tíz fotós mutatkozott be november 6-án, szerdán.
A Bonyhádi Fotóklub tizedik évfordulójának kiállítása nemcsak a klub történetének jelentős mérföldköve, hanem a tagok személyes és szakmai fejlődésének is lenyomata. A különféle életutak és egyedi fotós stílusok összességéből áll össze a tárlat, amely a látogatók számára különleges betekintést nyújt a fotósok világába.
A kiállító fotósok és történeteik
Faikné Kerekes Ágnes elmesélte, hogy fotós hobbija milyen spontán alakult szenvedéllyé. Bár régen is szeretett fényképezni, igazán 2016-ban kezdett elmélyülni a technikában egy kezdő tanfolyam hatására, ahol egy MILC fényképezőgép vásárlása után minden kiránduláson és utazáson lencsevégre kapta a természet szépségeit. Szenvedélye azóta sem csillapodott, a természet továbbra is első számú múzsája.
Heinrich Roland számára a fotózás nem csupán hobbi, hanem egy életre szóló szerelem. A természetfotózás különleges élményt nyújt számára, ahol elmerülhet a pillanatban, megszűnik a külvilág. Mostanában az esemény- és futballfotózás világát is felfedezte, s örömmel örökít meg bármilyen témát. A fotós már a kezdetek óta tagja a klubnak, és aktív részvétele azóta is meghatározó.
Kirchné Máté Réka, a klub alapítója, már tízéves kora óta fényképez. Széles érdeklődési körrel rendelkezik, szinte minden fotós műfajt kipróbált már. Számos esemény megörökítéséért felelős, így nemcsak művészi, hanem dokumentarista oldalát is megmutatja. Fotói több nemzetközi, országos és egyéni kiállításon is láthatóak voltak már. Természet iránti szeretete különleges módon tükröződik Réka legutóbbi könyvében, az Itt repül a nagymadár című kötetben is, amelyet lenyűgöző természetfotói tesznek igazán egyedivé.
Lőbelné Matus Mónika számára a fotózás egy belső késztetésből indult, hogy megörökítse élete pillanatait és élményeit. A digitális scrapbook technika révén képeit emlékekkel és érzésekkel színesíti, így különleges fotókönyveken keresztül osztja meg saját történetét.
Orbán-Fehér Zoltán már fiatal korától kezdve a fényképezés szerelmese. Első fényképezőgépe egy orosz Zenit FS-12 volt, amelyet később filmes és digitális Nikonok váltottak fel. Személyes kedvence a nagyvadak fotózása, különösen a gímszarvas. Zoltán leggyakrabban a gemenci erdők mélyén talál inspirációra, ahol a természetet és annak lakóit hosszas várakozással, de türelmes odaadással örökíti meg.
Ritzel Zoltán ötven éve ragad kamerát, már gimnazistaként is fotószakkörök tagja volt. A természet és az emberek megörökítése egyaránt fontos számára, de ami igazán motiválja, az a különlegesség keresése az egyszerűben – egy-egy érdekes perspektíva vagy pillanat megörökítése.
Szabó András családi körben kezdte, és azóta is elsősorban családi és baráti eseményeket örökít meg. A természetfotózás iránt is élénken érdeklődik, hobbijának hátterében pedig a hétköznapi, mégis különleges pillanatok felfedezése áll.
Tauth Józsefné Sárika számára a természet szeretete és a fotózás egy életformát jelent. Képein keresztül a természetet mint életének központi részét mutatja be, mély érzelmi kötődést tükrözve.
Sármány Mónika 2014-ben kezdte fotós útját, eleinte a természet inspirálta, később pedig a családi fotózás felé fordult. Leginkább az elkapott, spontán pillanatokat szereti megörökíteni, ahol egy-egy arckifejezés vagy mozdulat adja a kép egyediségét.
Völgyi István autodidakta módon, saját tapasztalatokon keresztül fejlesztette fotós tudását. A természetfotózás vonzza leginkább, különösen a madarak és makrofotók készítése. Munkái közül számos elismerést kapott, 2017 óta minden évben sikerrel pályázik a Varázslatos Magyarország fotópályázaton, ahol dobogós helyezéseket ért el.
Tíz év szenvedély a lencse mögött
Az érdeklődők a kiállításmegnyitón nemcsak képeken keresztül, hanem a fotósok történetein át ismerhették meg, hogyan vált a fotózás ezen emberek számára az önkifejezés eszközévé és életük meghatározó részévé.
A kiállítás kiváló példa arra, hogy a művészet közösséget teremt, ahol az alkotók nemcsak technikáikat osztják meg, hanem szenvedélyüket és életszemléletüket is. A Bonyhádi Fotóklub következő évei bizonyára további izgalmas képeket, élményeket és sikereket tartogatnak – és ki tudja, talán még több fotóst inspirálnak a fényképezés felfedezésére.