Teol.hu videó

2024.11.27. 11:00

Világhírű cimbalom mester nyűgözte le a közönséget Szekszárdon (videó)

Különleges élményt kínált ismét a Léleképítő. Cimbalom mester zenéje hatolt lélektől lélekig a rendezvényen. Dr. Herencsár Viktória lenyűgözően szólaltatta meg a húros hangszert. Ráadást is adott az est végén.

Cimbalom mester kápráztatta el a Léleképítő sorozat legutóbbi állomásának közönségét. Dr. Herencsár Viktória, a hangszer nemzetközi hírű kiválósága tartott előadást és játszott is zeneműveket a helyszínen, azaz a Szekszárdi Garay János Gimnázium dísztermében. Dr. Tóth Csaba Attila, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával zajló, értékrend erősítő rendezvény házigazdája a köszöntés után stílszerűen kérhette vendégét arra, hogy kezdje el mondandóját, egyenesen „a cimbalom közepébe vágva.”

Cimbalom mester
Cimbalom mester, azaz dr. Herencsár Viktória érkezett a dr. Tóth Csaba Attila vezette Léleképítő rendezvényre
Fotó: Mártonfai Dénes

A hangszer története és kultúrája

Dr. Herencsár Viktória már a hetvenes években jelentős név volt saját területén, nem véletlen, hogy immár Magyar Örökség díjas művész, a Besztercebányai Művészeti Akadémia professzora, a Cimbalom Világszövetség elnöke. Lénye és zenéje képes erőteljes ihletet adni, ez be is bizonyosodott a rendezvényen. Ugyanis a  Szekszárdi Gyakorló Általános Iskola művészeti osztályának karzaton helyet foglaló diákjai a Léleképítő záró mozzanataként bemutatták az elhangzottak hatására készített, jobbnál jobb rajzaikat.

A közönség, szó szerint ráhangolásként, elsőként a Távolból (Kis lak áll a nagy Duna mentében) című szerzemény virtuóz feldolgozását hallgathatta meg. A mű választásnak az a magyarázata, hogy dr. Herencsár Viktória számos országban járt, messze vidékeken, pályafutását pedig nem ma kezdte, ezért, mint mondta, több szempontból is távolról tekint az elmúlt évtizedekre. Megismertette a jelenlévőket a cimbalom történetével is. Ez a mintegy négyezer éves múlttal rendelkező, trapéz alakú húros hangszer Közép-Ázsiából származik, de manapság már a világ minden részében megtalálható. Olyan zsenik, mint például Bach és Mozart is komponáltak rá zeneműveket. Ezzel együtt mifelénk ma is főképpen a cigányzene, az éttermi zene kapcsolódik ehhez a hangszerhez. Külföldön is sokan hitetlenkedve reagáltak-reagálnak arra, hogy a szőke és kék szemű dr. Herencsár Viktória cimbalmon játszik. Hiszen, ezen – úgymond – csak fekete hajú és barna szemű magyar ember játszhat!

Cimbalom mester, nemzetközi sikerekkel

A művész kicsi gyermekkorában ismerkedett meg ezzel a hangszerrel és már négy évesen bizonyíthatta tudását a fővárosban, az I. kerületi zeneiskola vizsgabizottsága előtt. Öt éves korában Kodály Zoltán hallgatta meg, a magyar zenekultúra kiemelkedő személyisége később is figyelemmel kísérte a növendék fejlődését. A cimbalom ifjú kiválósága nyolc évesen a televízióban szerepelt, játszott a rádióban, gyermekeknek szóló zenei műsorokban lépett fel.

Később a határokon túl, nemzetközi színtéren is elkápráztatta a publikumot. Emellett hangszer kivitelezésben is jelentős eredményt ért el, hiszen az általában legalább száz kilogrammos, nehezen mozgatható cimbalom súlyát –  hozzáértő segítő közreműködésével – ötvenhat kilogrammosra sikerült csökkentenie, minőség romlás nélkül. Ez az úgynevezett Viktória modell immár viszonylag könnyen hordozható és világszerte keresetté vált.

Dr. Herencsár Viktória gyakori vendég Ázsiában is, tartott előadást Dél-Koreában is. Előadta azt az Arirang című, népszerű művet, amit valamennyi koreai személy álmából felébresztve is tud. Feldolgozása egy helyi művész szakértő szerint koreaibb a koreainál. Kínában a Megrakják a tüzet című magyar népdalt alapul véve készített kollégájával együtt egy különleges kompozíciót, ami videoklip formájában száznegyven milliós nézettséget ért el.

Ráadás egy különleges est végén

A rendezvény végén a művész A Duna-parton című zenszámmal búcsúzott a közönségtől, ám dr. Tóth Csaba Attila kérésére ráadást is adott. Kodály Zoltán Esti dal című ismertebb kórusművének utolsó sorát már mindenki együtt énekelte, cimbalom kísérettel: Adjon Isten, jó éjszakát!

A Léleképítő sorozat következő állomása ugyancsak a művészet, de ezúttal a színház- és filmművészet jegyében zajlik. Ugyanis december 2-án, hétfőn 18 órai kezdettel a Szekszárdi Garay János Gimnázium dísztermében Vecsei H. Miklós színművész, a Semmelweis című játékfilm főszereplője áll a közönség elé. „Mikor születtem, kezemben kés volt” címmel József Attila költészetéről adja közre gondolatait.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában