2024.11.06. 21:15
Dzsingisz kánról és Attiláról szólt az előadás
Dzsingisz kánról, Attila hun királyról, bő ezeréves múltunkhoz kapcsolódó történésekről szólt a Szekszárdi Harmadik Kor Egyeteme napokban kezdődött őszi szemeszterének első előadása a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karán.
Sokan voltak kíváncsiak az előadásra
Dr. Nagy Janka Teodóra professzornak, a képzés szakmai vezetőjének köszöntője után Törvények és tanítások, a sztyeppei lovas birodalmak szellemi öröksége címmel dr. Obrusánszky Borbála történész, néprajzkutató tartott izgalmas, érdekes előadást.
A Károli Gáspár Református Egyetem adjunktusa 2020 óta, Ulánbátorban Magyarország nagykövete, de már egyetemistaként a mongol történelmet kutatta, s az ottani ősi írásokban rátalált több, nálunk a mai napig megmaradt, különleges jogszokás, népszokás eredetére.
Ezekről írtak történelmi krónikáinkban, megmaradtak törvényekben, ám ezeket sokszor nem tudják értelmezni a kutatók, nem ismerve azoknak a Mongóliától a Kárpát-medencéig húzódó hajdani nomád birodalmak hagyományai rejtette hátterét. Viszont a mongol források részletesen szólnak az ilyen ősi szokásokról, s ezeket összevetve az itteni hagyományokkal, érthetővé válnak az Anonymus Gesta Hungarorum, a Képes Krónika rejtett utalásai.
Dr. Obrusánszky Borbála már kiskorában olvasta a Mondák könyvét, a régi mondákat a magyarok eredetéről, ezért különösen érdekelte, hogy honnan jöttek őseink, most pedig Mongóliában élve kutatja azt.
Beszélt arról, hogy már az ősök látták, az egymással csatározó szkíta és hun területeket egyetlen uralkodó kellene hogy uralja. Olyan, aki különleges származású, kapcsolatban van az égi erőkkel, és képes arra, hogy az íjfeszítő vagy a jurtafalu népeket egyesítse. A tizenkettedik század végén a hamag mongol trón várományosa, Temüdzsin volt az, aki ezt megtette, és mikor őt a mongolok kánjának megválasztották, felvette a Dzsingisz nevet. Törvényeket hozott az állam felépítéséről, a társadalom irányításáról, s többek között még a környezetvédelemről is.
A birodalmakról szólva a történész elmondta, legősibb volt hun birodalom, a Krisztus előtti harmadik században. A hunok eljöttek egészen Európáig, és itt a legnagyobb európai birodalmat hozta létre Attila. Utána voltak a türkök, majd a nagy birodalmak között a mongolok. Keleten úgy tartják a kutatók, ezek egymásra hagyományozták szellemi, kulturális örökségüket meg az állami hagyományt, az államszervezetet.
A Szekszárdi Harmadik Kor Egyeteme őszi szemeszterében ezt az első előadást a program szerint még további öt követi.