2024.12.07. 13:13
Újrahasznosított ékszer, kétforintosból domborított fémgomb
Harmadszor állít ki Tolnán Oláh Erika zománcműves és Eisenmayer Jenő ötvös. A mostani, Rétegek című tárlatuk a Mag-házban nyílt. A zománcképek mellett kollázsokat, montázsokat, grafikákat és újrahasznosított ékszereket is láthatnak az érdeklődők.
Rétegek. Ezzel a címmel nyílt közös kiállítása Oláh Erika zománcművesnek és Eisenmayer Jenő ötvösnek a tolnai Mag-házban, pénteken. Mindketten már több mint 45 éve alkotnak, de életútjaik csak 15 évvel ezelőtt futottak össze, Sárszentlőrincen. Látogatható műtermet hoztak létre a faluban. Hosszabb ideig a fővárosban éltek, de mivel nem érvényesülni, hanem nyugodt körülmények között alkotni vágyó művészek, a vidéki létet választották.
Tolnai tárlatukon sok minden látható: grafikák, zománcképek, montázsok, kollázsok, fémdomborítások, és általuk újrahasznosított ékszereknek nevezett munkák. Ezekhez csorba bögrékből, törött porcelántálakból kivágott díszítő elemeket használnak, de olyan nyakékeket is elhelyeztek a tárlókba, melyekhez apró villákból, kiskanalakból készült a medál. Sőt, egyedi ötvösötlet: kétforintosból domborított fémgombok is megtekinthetők.
A rétegek jelentősége térben és időben
A kiállításmegnyitón közreműködtek a tolnai zeneiskola növendékei: Borza Réka, Kádár Kinga, Lelovics Lilla és Maul Dorottya. Beszédet az ismert simontornyai grafikus, Könyv István János, a magyar kultúra lovagja mondott. Utalt a rétegek jelentésére, jelentőségére, térben és időben. A múlt rétegei nélkül nem lehetünk otthon a jelenben – hangsúlyozta. Oláh Erikát úgy mutatta be, mint e régi mesterség, a zománcművesség egyik legjobb hazai képviselőjét. Ő az, aki az ősi tudást kreatívan, de finoman alkalmazza. Tudja, hogy a népművészetből és a hitből áradó szeretet összekapcsolja az embereket. Birtokában van a mestersége műveléséhez szükséges iparművészeti és képzőművészeti ismereteknek. Egyebek mellett a faluja címerét is ő tervezte.
Eisenmayer Jenő főként szecessziós stílusban készíti tárgyait. Bőrműves ismereteket is szerzett, s így a maga szabta és varrta tarsolyokon helyezheti el míves tarsolylemezeit.
Az alkotópár most harmadszor állít ki Tolnán. Tárlatuk január 7-ig tekinthető meg.
Az ötvös
Eisenmayer Jenő 1956-ban született Budapesten. Ötvös és kereskedő végzettsége van. A rendszerváltásig több ékszerboltban dolgozott, sokféle munkatapasztalatot szerzett, aztán egy kollégájával ékszerkészítő és -javító vállalkozásba kezdett. Ez 1997-ig működött, azt követően önállóan vállalt munkákat.
A zománcműves
Oláh Erika 1958-ban született. Budapesten sajátította el a zománckészítő mesterséget. Önállóan dolgozni 1983-ban kezdett. Egy alkalommal sárszentlőrinci ismerőséhez látogatott, s úgy megtetszett neki a falu, hogy nem sokkal később lakhelyéül választotta. Készít festett-, rekesz- és sodronyzománc alkotásokat. Párjával, Eisenmayer Jenő ötvössel közös munkáik is vannak, hisz e két művészeti ág évszázadok óta összetartozik. Koronázási díszek, ékszerek, ereklyetartók születtek a hajdani mesterek együttműködésével. A két tárgyalkotó már számos önálló és közös kiállításon bemutatta munkáit. Megrendelésre is dolgoznak és kézműves vásárokba is járnak.