2025.02.11. 08:00
Juckó néni gazdag örökséget hagyott maga után – most mindenki megcsodálhatja
Ő volt az, mondta, aki megtalálta a múlt értékeit. Dr. Németh Pálné örökségéből nyílt kiállítás a Babitsban.
Hímzések a falakon. Egy kiállítás nyílt Szekszárdon a Babits Mihály Kulturális Központ Bakta galériájában. Emlékkiállítás. A hímzések, szőttesek dr. Németh Pálnénak, vagy ahogyan sokan ismerték, Juckó néninek, a Művelődési Központ közelmúltban elhunyt művészeti főelőadójának, Sárköz, Sióagárd, Kaposmente, s Tolna más tájainak meg a svábságnak népi motívumait gyűjtő, megőrző szakembernek emlékét idézik.

Fotó: Szepesi László
A megnyitón a volt kolléga, Szabadi Mihály Csokonai-, Bessenyei-, Örökség-díjas folklorista méltatta munkásságát. Ő volt az, mondta, aki megtalálta a múlt értékeit. Mint a szivacs, szívta magába az ős értékeket, amelyeket a sárközi öregasszonyok őriztek, aztán tervezett jelmezeket a Bartina Népi Együttesnek is.
Dr. Németh Pálné 1991-ben lett a Népművészet Mestere
A szervező, kezdeményező, minden területen kiváló Juckó néni 1963-ban lett a Tolna Megyei Népművészeti Tanácsadó munkatársa, és mikor felépült a mostani művelődési központ, ott dolgozott. Sok kiállítást szervezett, rendezője, előadója volt országos tanfolyamoknak, évtizedekig vezette a megyei díszítőművészeti stúdiót, részt vett a Magyar Néprajzi Társaság munkájában, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület tagjaként 1970-ben népi iparművész lett, 1991-ben pedig a Népművészet Mestere.
A falakon a hímzések, szőttesek a hagyományokat, a történelmet, egyik másik még a török időket is idézi, a bejárat melletti tárlón pedig a mintagyűjtemények, melyek közül a legtöbbet ő állított össze, de volt, amelyiket Andrásfalvy Bertalannal közösen készített.
A kiállítás megnyitóján zsúfolásig megtelt a Bakta terem. Ott voltak a Kulturális Központ korábbi igazgatói, Juckó néni régi kollégái. Németh Judit egy Illyés verset mondott, és az eseményt szebbé, ünnepélyesebbé tették az őcsényi Bogár István Hagyományőrző Egyesület tácosai.