2025.02.10. 07:30
Folytatódott a mese felnőtteknek
Sokféle változatos programmal támogatja, segíti a város lakóit a múlt század nyolcvanas éveiben alapított szekszárdi Mentálhigiénés Műhely. Az eltelt évtizedekben több kiállítást rendeztek, előadások során rengeteg ismerettel bővítették az érdeklődők tudását, a hosszú sorba tartozik a népszerű gerinctorna szenioroknak, a fittlady intimtorna hölgyeknek, egyebek közt a légzéstréning és az Életerő Meseműhely is.
Ez utóbbi új helyszínt kapott a múlt év vége felé. A Tudásközpontban, a héten már második alkalommal találkoztak a felnőtt mesekedvelők. A felnőtteknek, hiszen mesék évezredekkel előbb nem gyerekeknek születtek, hanem felnőtteknek, s csak a tizenkilencedik században szorították be a gyermekszobák falai közé gyerekek elaltatásra használva. A Mentálhigiénés Műhely szándéka pedig visszahozni az idősebbek életébe ezt a hatalmas segédeszközt, amiről elfeledkeztek, s amiért napjainkban sincs helyén kezelve a mese.

Az Életerő Meseműhelyben a mesés történetekből, az azokban rejlő nagyon mély üzenetekből segítséget kapnak a felnőttek, saját lelki egészségük ápolásához. Bevezetőként pedig Tancz Tünde mesekutató egy kártyajáték, a Dixit lapjait osztotta szét. A félkarélyban ülő résztvevők sorra elmondták, hogy a különféle rajzokról mi jut eszükbe.
A megfogalmazott gondolatok, apró történetek sorát pedig követte a mese. Ez alkalommal a Grimm testvérek egyik, rengeteg változatban feldolgozott története, A hat hattyú. A fordulatokban gazdag történetben szerepel királyfi, boszorkány, mostoha, hattyúvá vált hat fivér és megmentőjük, a kishúguk. Van sűrű erdő, kunyhó, pompás palota, testvéreit kereső vándor, esküvő, máglya, s a mese végén kiderül az igazság, és megbűnhődik a gonosz.
A résztvevők elemezve a varázslatos történetet, felidézik a mesében szereplők érzéseit, a szorongást, félelmet, rettegést, és sorolják az emberi tulajdonságokat, érzéseket: hűség, árulás, kapzsiság, bizalom, álnokság, gonoszság, jóság, szomorúság. Mindazokat, amelyekkel az életben ma is találkozunk. Szóba kerül az önfeláldozás, hallgatás, ami ma ritka, de ott hat évig hallgatnia kellett a kis húgnak, hogy hat hattyúvá vált fivére újra ember lehessen. A szívet rázó, lelket simogató mese újabb gondolatokat szül, s a résztvevők nem csak egy, esetleg már ismert mesebeli történettel lesznek gazdagabbak, hanem varázslatos érzésekkel is.