Kultúrcsoda egy kistelepülésen

2025.05.12. 09:00

Hóbortnak indult, színpadi diadallá vált az Iregi Pajtaszínház

A görög Dionüszosz vagy a római Bacchus, a színjátszás patrónus istenségei is bizonnyal mosolyogva tekintenek Iregszemcsére. Az itt működő Pajtaszínház már a Nemzetiben is bemutatkozott.

Hóbortnak indult, színpadi diadallá vált az Iregi Pajtaszínház

Az Iregi Pajtaszínház Társulata a nagyokkal is felveszi a versenyt

Fotó: MOSOLY MEDIA

Azt mondják magukról, kettős küldetést teljesítenek. Egyrészről a kultúra közvetítése a szerepük, másrészt ez kőkemény közösségfejlesztés. Biztosan így van: csak gondoljanak bele, közösen megalkotni valamit, amit aztán a közösség, amiben élnek, szeretettel és örömmel vesz és pártfogol, csak építő jellegű lehet. Ilyen az Iregi Pajtaszínház társulata is.

pajtaszínház
Az Iregi Pajtaszínház Társulata a nagyokkal is felveszi a versenyt. Fotó: Modoly Media

A Nemzeti színpadán is megfordult a Pajtaszínház társulata

Legutóbb március végén ünnepelhetett premiert az Iregi Színjátszók Társulata Nádasi László bohózatának a „Leánynézőben” feldolgozásával. A színtársulat 2009-ben alakult újjá azzal a céllal, hogy az 1955-ös amatőr Iregszemcsei Színtársulat által előadott Csárdáskirálynő című operettet újra színpadra állítsa. A kísérlet sikeresnek volt mondható olyannyira, hogy rákaptak a színjátszás zamatára, így egymást követték a bemutatók: Mágnás Miska, Leányvásár, Ez a villa eladó, a Három sárkány, Egy csók és más semmi. Ez akkor egy időre a társulat hattyúdala is volt, 2019-ben abbahagyták a színházasdit. Egészen 2023 őszéig, amikor a Pajtaszínház program keretein belül újraélesztette a múltat az Iregi Színjátszók Társulata. A Verőember című darab aztán túllépett a pajta és a település határain, 2024. január 27-én bemutatkozhattak a Nemzeti Színházban.

Össszekalapoltuk a rávalót

Dobos Andrea, a társulat szervezője azt mesélte, a kezdetek nem voltak egyszerűek. A darabokhoz szükséges kellékeket a helyi kereskedők adták kölcsön és a jegybevételekből aztán rendezte a cehet a színtársulat. Olyan díszleteket építettünk, amelyek könnyen mozdíthatóak voltak. Hosszú György festette meg őket, aki a helyi alkotótáborba járt 13 évig, majd csatlakozott a produkcióhoz. A Csárdáskirálynő után felbuzdultak az Iregiek. Jöttek, hogy játszhassanak – meséli Andrea. – Volt, hogy 50 fős volt a stáb. Volt, aki csak egy kicsit akart játszani, volt, aki csak táncolt, és volt, aki zenélni jött. Az iskolai énekkarral jótékonysági estet tartottunk, aminek az volt a célja, hogy vehessünk hangszert az előadásokhoz. A bevételből megvettük a pianínót – mondja Dobos Andrea.

Fotó: Dravecz Ferenc

Mi a titok?

– Ha jön egy ötlet a faluból, akkor nem azt keressük, hogy nem lehet, hanem elkezdődik a folyamat – meséli a színház szervezője. Mi elkezdtünk valamit, azóta Tabon meg Ságváron is elkezdődött a színjátszás és Tamási is kapott egy társulatot. Van 7 olyan tagunk, akik csak operetett szeretnének csinálni, így létrejött a városban az operett tagozat, akik Tamásiban készülnek épp egy gálaműsorra. Mi meg túrázunk a rövid darabokkal. Semmi más célunk nincs a saját boldogságunkon kívül, mint hogy az emberek nevessenek. Ha a jóléthez nem tudunk hozzá tenni, a jól léthez mindenképpen. A darabok bár sok esetben az 50 es években játszódnak, mégis maiak lettek. Helyi poénok, hivatkozások, a jelen is beépül a darabokba. Azt érzem, ez most nagyon megy – mondja Andrea. – Tapintható a szeretet, amivel körülvesznek bennünket. Óriási élmény nekünk is és azt gondolom azoknak is, akik figyelik a munkánkat. A közönség 2025. május 31-én láthatja az Iregi Szinházat Simontornyán, ahol a két egyfelvonásos bohózat ad egész estés színházi élményt. Amire pedig nagyon készülnek, augusztus 8-án a falunap előestéjén, Iregszemcsén, a hazai közönségnek mutatkozik be a társulat

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában