Grand Slam-verseny

2022.11.03. 11:59

Vb-döntőssel kezd Bakuban Cirjenics Miklós

A tavalyi világbajnokságon ezüstérmet szerző szerb Aleksandar Kukolj ellen kezd a bakui Grand Slam-tornán az Atomerőmű SE dzsúdósa, Cirjenics Miklós. A szintén paksi Pupp Réka a második körben kapcsolódik be.

B. S.

Cirjenics Miklósra már az első fordulóban komoly ellenfél vár

Forrás: IJF

Miután a világranglistán csak az 55. helyet foglalja el súlycsoportjában, várható volt, hogy nem lesz könnyű sorsolása az idei nyolcadik Grand Slam-tornán Cirjenics Miklósnak. Az Atomerőmű SE 100 kilósak között induló dzsúdósa több mint két éve, 2020 októberében végzett pontszerző helyen nagy világeseményen (a budapesti GS-versenyen hetedikként zárt), azóta sok sérülés és betegség hátráltatta felkészülését.

A 32 esztendős olimpikonnak az azeri fővárosban sem lesz egyszerű dolga, hiszen már az első fordulóban szembe találja magát a tavalyi világbajnoki ezüstérmessel. Aleksandar Kukolj 2021 júniusában a magyar fővárosban vívhatott döntőt – és maradt alul a portugál Fonsecával szemben –, az idei vb-n viszont csak két mérkőzés jutott a szerbnek. Azért így sincsen rossz formában, az idei antalyai és a legutóbbi, októberi abu-dzabii Grand Slamen, valamint a nyári Mediterrán Játékokon bronzérmet nyert.

Ha Cirjenicsnek túljutna a ranglista-5. riválisán, a helyezések szempontjából könnyebb ellenfél várna rá a dán Mathias Madsen (40. a világranglistán) vagy a lengyel Kacper Szczurowski (91.) személyében.

Pupp Réka Bakuban tér vissza a mentális pihenőjéről
Forrás: IJF

A rosszul sikerült világbajnokság miatt nem világelsőként, de első kiemeltként várta a sorsolást Pupp Réka. Az ASE olimpiai ötödik helyezettjét betegség hátráltatta a taskenti megmérettetésen, ahol a nyitófordulóban vereséget szenvedett mongol riválisától. Elsősorban a mentális pihenés miatt nem indult Abu-Dzabiban az 52 kilogrammos súlycsoportban versenyző paksi, Bakuban viszont ismét tatamira lép. Az azeri fővárosról jó emlékeket őriz, miután két nap híján pontosan egy éve itt szerezte meg pályafutása első GS-aranyát. Azt további négy érem (2 első és 1-1 második, illetve harmadik hely) követte.

Az újabb sikeres tornát a szaúdi Hessah Almelaiki (170. a világranglistán) vagy a bolgár Gabriela Dimitrova (106.) ellen kezdheti a második fordulóban. Komoly nemzetközi eredményei egyik dzsúdósnak sincsen. A negyeddöntőben már ismertebb név is szembe jöhet Pupp Rékával, akár az amerikai Katelyn Jarrell (20.), a tavalyi U23-as Európa-bajnokságon bronzérmet szerző olasz Martina Castagnos (41.), az Ázsia-Óceánia-bajnok üzbég Sita Kadamboeva (59.) vagy a kanadaiak idei Pánamerikai-bajnoksági harmadik helyezettje, Kelly Deguchi, akivel az idei budapesti GS-tornán a legjobb tizenhat között találkozott. Azt a párharcot a paksiak kiválósága nyerte, s meg sem állt a dobogó legfelső fokáig.

A selejtezőket magyar idő szerint 8 órától rendezik, az éremosztókra 14 órától kerül sor (tv: Sport2). Pupp Réka pénteken, Cirjenics Miklós vasárnap lép tatamira.