Megnyitotta kapuit

2024.11.26. 15:02

Buzánszky Jenő előtt is tisztelegnek a Puskás Múzeumban (galériával)

A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) 1993-ban november 25-ét a Magyar Labdarúgás Napjává nyilvánította, és ezen a napon azóta is megemlékezik az Aranycsapat legendáiról. Sebes Gusztáv szövetségi kapitány együttese 1953-ban azon a napon győzte le 6–3-ra az európai csapatok ellen kilencven éve veretlen angol válogatottat. A 71. évforduló alkalmából megnyitott a Puskás Múzeum.

„Értelemszerűen édesapám volt az első élmény, utána a Sipos Étterem, az ottani nagy ünneplések, ahol veterán sportolókkal ünnepelhettük együtt ennek a győzelemnek az évfordulóit – fogalmazott a Nemzeti Sportrádió Hazafutás című műsorában ifjabb Buzánszky Jenő, az újdombóvári születésű legendás hátvéd fia, mik az első emlékei az „évszázad mérkőzéséről”. – Gyerekkorom úgy telt, hogy valamelyik település művelődési házában ért véget minden napunk, ahol a csomagtartóban utaztatott filmeket vetítettük le az érdeklődőknek, édesapám autogramokat osztott és élménybeszámolót tartott.”

Ifjabb Buzánszky Jenő (jobbra) és Törös Richárd, a Széchenyi István Egyetem Sportdiplomácia képzés szervezője az Aranycsapat újdombóvári születésű hátvédjének 
képe előtt a Puskás Múzeumban
Ifjabb Buzánszky Jenő (jobbra) és Törös Richárd, a Széchenyi István Egyetem Sportdiplomácia képzés szervezője az Aranycsapat újdombóvári születésű hátvédjének képe előtt a Puskás Múzeumban
Forrás: Beküldött fotó

Hozzátette, késői gyerekként nem ismert mindenkit személyesen abból a csapatból, de az élő tagokra akkor nem világsztárként vagy sztársportolóként tekintett, sokkal inkább mint a család barátai. Sokáig nem is értette, hogy mi ez a nagy szeretet, amit édesapja ezeken az előadásokon, találkozókon kap. Szerint egy korszakot zárt le a világ futballjában az angol–magyar találkozó.

Érdekességek a londoni 6–3-ról

Arról talán kevesen tudnak, folytatta, hogy a londoni találkozó előtt az Aranycsapat hazai pályán Svédország ellen tesztelte azt a labdát, amivel a Wembley Stadionban játszottak. Puskás Ferencék 2–2-re végeztek a skandinávokkal (a vendégek a 87. percben egyenlítettek), a mérkőzés lefújását követően pedig a történet szerint először és utoljára fütyülte ki a közönség az Aranycsapatot. 

A rádióadásban elhangzott, hogy az angol–magyar mérkőzést a helsinki olimpián kötötték le a felek (ott Puskásék aranyérmet nyertek), de Rákosi Mátyástól engedélyt kellett kérni, hogy kiutazhasson a válogatott Londonba. Egy másik történet úgy szól, hogy amennyiben a svédektől vereséget szenvedtek volna Buzánszkyék, szintén nem mehettek volna el az angol fővárosba.

Az Aranycsapat meneteléséről

Az Aranycsapat története 1950. június 4-én a lengyelek ellen Varsóban 5–2-re megnyert mérkőzéssel kezdődött és 1956. október 14-én Bécsben, az osztrákok 2–0 arányú legyőzésével ért véget. Ez idő alatt a válogatott 64 mérkőzést játszott, Sebes Gusztávval 44 győzelem, 10 döntetlen és 5 vereség volt a csapat mérlege, amely Bukovi Mártonnal mind az öt meccsét megnyerte.

Ugyancsak 71 éve, 1953. május 17-én az Olaszország–Magyarország (0–3) mérkőzés volt az a találkozó (későbbi nevén Európa-bajnoki döntő), amin története során először a legendás összeállításban kezdett a magyar válogatott. Ennek az összecsapásnak a közvetítése során hangzott el elsőként az „Aranycsapat” kifejezés, a világverő gárdának Szepesi György adta ezt a nevet.

Sebes Gusztáv mellett Buzánszky Jenő is úgy fogalmazott, nemcsak ők tizenegyen voltak az Aranycsapat, hanem mindenki, aki akárcsak egyszer is játszott a gárdában. A hatvannégy találkozón összesen 67 futballista kapott szerepet, sajnos közülük már senki sincs közöttünk.

 

Az Aranycsapat kezdő tizenegye a Puskás Múzeumban (álló sor, balról a második Buzánszky Jenő)
Az Aranycsapat kezdő tizenegye a Puskás Múzeumban (álló sor, balról a második Buzánszky Jenő)
Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport

Megnyitott a Puskás Múzeum

Az „évszázad mérkőzésének” 71. évfordulójára hétfőn megnyitotta kapuit az egykori Népstadion Toronyépületében a Puskás Múzeum, amely a magyar futball és a Real Madrid legendájának állít méltó emléket. A megnyitón részt vettek az Aranycsapat tagjainak egyenes ági leszármazottai, köztük ifjabb Buzánszky Jenő. 

„Magyarországon nagyon nagy szükség volt egy ilyen interaktív és modern kiállításra, amely a fiatalokon kívül az időseket is meg tudja szólítani. Számos olyan tematikus terem van, ahol akár taktikai információkat is megtekinthetnek az emberek, szerintem ez az idősebb generációnak is nagy élményt nyújthat” – fogalmazott ifjabb Buzánszky Jenő, aki a kevésbé szép emlék, a berni világbajnoki döntő évfordulójának nyilatkozott portálunknak.

Az Aranycsapat minden tagjáról, így Buzánszky Jenőről is fejszobrot helyeztek ki a Puskás Múzeumban, alatta a mezét és érmei állították ki, mondta megkeresésünkre a legendás dombóvári hátvéd fia. Hozzátette, szerinte a legkisebbektől a legidősebbekig mindenkinek a figyelmét leköti a tárlat, az interaktív bemutatókkal közelebb tudják hozni minden korosztály számára az Aranycsapatot.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában