Hogyan vegyünk levegőt?

2024.12.04. 17:17

Bokszlegenda tartott légzéstechnikai előadást a kórház dolgozóinak

Halász Gábor, a szekszárdi ökölvívás ikonikus alakja a helyes légzésről tartott előadást a Tolna Vármegyei Balassa János Kórházban. Az intézmény dolgozói hasznos okítást kaptak arról, hogy mennyire előnyösen befolyásolja az életünk minőségét a helyes légzéstechnika.

Az emberről mindent elárul a légzése, és a tevékenység hatást gyakorol az egész szervezet működésére – így kezdődött Halász Gábor, a Szekszárdi Unio Box Team vezetőjének és légzésoktatónak keddi előadása. A szakember elmondta, az ökölvívás mellett öt évvel ezelőtt kezdett el foglalkozni a légzéstechnika témájával is, és azóta teljesen megváltozott az élete pozitív irányba.

Hasznos légzéstechnikai tréninget tartott a kórház dolgozóinak Halász Gábor
Hasznos légzéstechnikai tréninget tartott a kórház dolgozóinak Halász Gábor
Fotó: A szerző felvétele

Kiemelte, az egyik legfontosabb szempont, hogy az embereknek törekedni kell az orron keresztüli légzésre. Ha ebben a formában végezzük el a létfontosságú funkciót, az orrüreg kiszűri a kórokozókat, és tisztán jut a levegő a szervezetünkbe. Ellenben ha mindez szájon át történik, akkor hatalmas munkát adunk  az immunrendszerünknek. Úgy folytatta, a légzésen belül kettő fajtát különböztethetünk meg, külsőt és belsőt. A külsőnél az oxigén a tüdőből a hajszálerekbe jut, a belsőnél pedig az erekből a sejtekbe jut. Amennyiben szájlégzést végzünk, tizedannyi oxigén jut el a sejtekbe, mintha azt orron keresztül tennénk, és ez rendkívül megterheli a szervezetet. Előbbi tevékenység túllégzéshez is vezethet, aminek nincsenek jó következményei, hiszen rossz hatást gyakorol az oxigén és a szén-dioxid egyensúlyára.

Minél kevesebb levegővétel, annál több oxigén a szervezetnek
Minél kevesebb levegővétel, annál több oxigén a szervezetnek
Fotó: A szerző felvétele

Halász Gábor szerint a helyes légzéstechnika nem egy nagy ördöngősség

Elhangzott még, hogy a kevesebb levegővétel több oxigént juttat a szervezetbe. Halász Gábor erre azt a személyes példát hozta, hogy úszás közben sokkal energikusabbnak érezte magát akkor, amikor nem kettő, hanem öt- esetleg hat karcsapásonként vett levegőt.

 

  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!