Mezőgazdaság

2017.07.27. 07:12

Az aszály enyhült, de a gondok nem oldódtak meg

Életmentő volt a héten érkezett csapadék, de a megye nagy részén ez ezúttal sem tudott hasznosulni.

Mauthner Ilona

Aszály súlytja a termőföldeket

A nagyon várt eső hatalmas viharral érkezett, és a lezúduló csapadék nem beszivárgott a talajba, hanem csak átfolyt rajta. Sok helyen volt jég, vannak területek, ahol jelentős a kár. Dr. Vörös Géza agrárszakmérnök elmondta, Szekszárdon és környékén hétfőn alig 18-20 milliméternyi eső hullott, ami életmentő volt a környékbeli kukoricáknak, az új telepítésű szőlőtőkéknek és az almásoknak is.

Ugyanakkor a megye többi részére, például Tamásiba, Udvariba, Érténybe, Koppányszántóba, Szakcsra kora délután ért a vihar, és hatalmas jégesővel indult a csapadék. Nagykónyiban fél óráig esett a jégeső, Nagyszékelyben a jégeső után 60 milliméternyi csapadék zúdult a településre. Délután négy óra környékén Tolna, Fadd, Paks, Nagydorog térségében söpört végig a vihar, de erre nem esett már jég. Éjszaka 11 óra magasságában érte el a hidegfront Szekszárdot, Bátaszéket, Bátát, szintén jégesővel. Báta határában van olyan napraforgótábla ahol jelentős emiatt a jégkár.

Dörgéssel és hatalmas villámokkal érkezett a hidegfront, az eső mellett jeget is hoztak a felhők
Fotós: Makovics Kornél

A Nefela Jégeső-Elhárító Egyesülés meteorológusa, Molnár Károly elmondta, már délelőtt 11 órakor bekapcsolták a generátorokat. A zivatarok helyben alakultak ki, nem egynek 13-14 kilométer magasságig nyúlt a felhője. A jeget csak aprítani tudták, a kárt teljes mértékben kivédeni ebben a helyzetben lehetetlen feladat volt.

Az elmúlt hónapokra is jellemző ilyen jellegű viharok nem oldották meg az aszály okozta problémát, még akkor sem, ha egyszerre 50-60 milliméternyi eső hullott, ugyanis a víz nem tud beszívódni a talajba, nincs rá ideje. Több napos csendes esőre lenne szüksége a földeknek.

– Ha csak a számokat nézzük, azt, hogy mennyi eső esett, akkor azt mondjuk az idei egy átlagos esztendő, pedig valóban rendkívül súlyos aszályos évről van szó – mondta a szakember.

A legelőkön a fű kiégett, az új telepítésű lucerna nem fejlődik, a gazdák szerint idén már nem lehet, mert nincs mit lekaszálni. Szenvednek az állatok is a sovány legelőkön. Ugyanakkor a rovarok, közöttük például a kabócák, a gyapottok bagolylepkék egyre többen vannak a fénycsapdák adatai szerint. Az említett rovarok kedvelik a szárazságot, ugyanakkor szinte mindent felzabálnak, ami az útjukba került, szőlőt, zöldséget, kukoricát, napraforgót.

Az országban jelen pillanatban 129 ezer hektár legálisan öntözhető terület van, ennek háromnegyede az Alföldön. Az öntözés terjesztését 2020-ig csaknem 50 milliárd forintnyi pályázati felhívás szolgálja, de egyelőre csekély érdeklődés mutatkozik a gazdálkodók részéről, részben azért, mert a vízjogi engedélyek beszerzése még mindig nagy erőfeszítésbe kerül. De az engedélyt kiváltó egyéni gazdálkodóknak is csak kevesebb, mint a fele öntöz. A legtöbben felszíni vizeket hasznosítanak, kutakból csupán 6,2 százalék öntöz.

Egy amerikai kutatás szerint, melyet a Cornell Egyetemen végeztek, az elkövetkező 10-15 évben olyan globális aszály fenyegeti a bolygót, mely tönkreteheti a teljes éghajlatot, és kipusztíthatja az élővilág 90 százalékát.

Aszályindex segít a kalkulációban

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke példaként említette, hogy hazánkban egy aszályos évben 6-6,5 millió tonna kukorica terem, amikor azonban az időjárás kedvező, akkor 9 millió tonna is teremhet. A vidékfejlesztési programban 50 milliárd forint áll rendelkezésre öntözésre, de a gazdák jelentős része nem igazán öntözi földjeit, ami az éghajlatváltozás miatt egyre komolyabb gond. Az idén az aszály méréséhez napi léptékű aszályindexet dolgoztak ki a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontjának munkatársai. A szakemberek rácshálózattal fedték le az ország területét és minden egyes rácspontra vonatkozóan kalkulálják ki a szárazság mértékét. Az aszályindex kiszámításához figyelembe veszik a meteorológiai adatokat, valamint a talaj és az adott növénytípus tulajdonságait (fejlettség, levélfelület).

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!