2011.07.18. 07:02
Van akinek öröm, másnak lemondás
A szekszárdi kistérségben öt új település lehet nyertese a paksi atomerőmű által életre hívott Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány létrejöttének. Hét ugyanakkor kénytelen lemondani egy jelentős pályázati lehetőségről.
Öt Szekszárd térségi település számára is új pályázati lehetőség nyílt azzal, hogy a Paksi Atomerőmű Zrt. nemrégiben létrehozta a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítványt (JETA).
Mint az ismert, a korábbi években az erőmű Duna-Mecsek Területfejlesztési Alapítványa (DMTA) biztosított pályázati lehetőséget az országos nukleáris létesítmények közelében található hatvan település számára.
A JETA viszont kifejezetten csak a paksi atomerőmű körzetében, de a korábbinál tágabb körzetben levő, összesen 41 település számára jelent potenciális segítséget.
A szekszárdi kistérségből az új alapítvány forrásaiból Fadd és Tengelic, továbbá Bogyiszló, Fácánkert, Szedres, Szekszárd és Tolna is pályázhat. Az első két község eddig is támaszkodhatott a DMTA forrásaira.
Fácánkert polgármestere, Orbán Zsolt a többi érintett kollégájához hasonlóan örömét fejezte ki a plusz anyagi támogatás lehetősége kapcsán. Mint mondta, még nem döntöttek, de várhatóan napkollektorokra pályáznak, amelyeket a községházán, esetleg más helyi intézményen helyeznek el, így téve olcsóbbá az épület(ek) fűtését).
Bogyiszlón elsősorban a művelődési ház átalakítására elnyert IKSZT-forrást szeretnék kiegészíteni alapítványi pénzből, ha erre van lehetőség.
Tolna a jelenleg is zajló városközpont átalakítást célzó nagyberuházás önerejéhez próbál meg majd ilyen módon plusz forráshoz jutni.
Szekszárdon még előkészítés alatt áll a döntés, hogy mire kívánnak pályázni az alapítványhoz, a szedresi önkormányzat az orvosi rendelő felújításához szeretne támogatást nyerni – tudtuk meg a települések vezetőitől.
Vannak azonban úgymond vesztesek is a szekszárdi kistérségben: a bátaapáti radioaktív hulladéktároló tágabb környékén fekvő települések is kiesnek a JETA támogatási körzetéből. Nem jogosult az új alapítvány támogatására a DMTA által eddig segített Alsónána, Alsónyék, Bátaszék, Decs, Sárpilis, Szálka és Várdomb.
Pálfi János, Szálka polgármestere elmondta, hogy a települést az új helyzet nagyon érzékenyen érinti, hiszen a DMTA-tól jelentős uniós beruházásaik önerejére pályázhattak, ami hatalmas segítség volt a községnek. Nagy érvágást jelent, hogy kikerültek ebből a körből, mivel máshonnan nem tudnak saját erőre plusz pályázati forráshoz jutni.
[caption id="" align="alignleft" width="334"] Tavaly tavasszal avatták a bátaszéki katolikus templom felújított Angster orgonáját. A rekontsrukciót a Duna-Mecsek Alapítvány is támogatta Fotó: Kiss Albert
[/caption]
Sajátos helyzetben van Bátaszék. Bognár Jenő polgármester úgy nyilatkozott: sajnálják, hogy kikerültek az új alapítvány támogatási köréből, hiszen a DMTA segítségével tudták felújítani például a katolikus templom orgonáját, és önerőre is nyertek el pénzt.
Mint fogalmazott: hiányozni fognak ezek a források, de tudomásul veszik, hogy most elsősorban a Paks környéki településeknek kell a segítség, figyelembe véve az atomerőmű tervezett üzemidő hosszabbítását is.
Bátaszék ugyanakkor, mint a bátaapáti radioaktív hulladéktároló öt kilométeres körzetén belül fekvő város, a szekszárdi kistérség egyetlen településeként, továbbra is tagja a Társadalmi Ellenőrző Tájékoztató Társulásnak (TETT), amely szervezet tagjaként változatlanul jelentős támogatásra számíthat.
Négy év alatt kétmilliárd forint támogatás
A Paksi Atomerőmű Zrt. a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány számára 2014-ig évente ötszázmillió forintot, azaz összesen kétmilliárd forintot juttat. Pályázhatnak önkormányzatok és gazdálkodó szervezetek. Előbbiek az elnyert uniós pályázataikhoz önrészre, illetve életminőséget javító fejlesztésekhez. A cégek szintén uniós támogatás saját erejét válthatják ki és munkahelyteremtésre is pályázhatnak. Energia-megtakarítást célzó fejlesztésekre mindkét szektor igényelhet pénzt.